Zpravodajství

Majitelka zkrachovalé cestovky dostala sedm let

Majitelka zkrachovalé cestovky dostala sedm let

Sedmiletý trest udělil dnes senát ostravského krajského soudu majitelce zkrachovalé cestovní kanceláře Harmonie medical z Háje ve Slezsku na Opavsku Haně Vítečkové. Podnikatelka podle rozsudku podvedla téměř 700 klientů a obchodních partnerů a připravila je o téměř 19 milionů korun. Další peníze dluží partnerům v Chorvatsku.

Zdroj: TV Nova

Podle soudu neměla Vítečková v úmyslu klienty podvést, ale nezvládla svůj manažerský záměr vybudovat v Chorvatsku rehabilitační centrum.

Podle rozsudku se Vítečková dopustila podvodu. Nezákonně jednala, i když na svou předluženou společnost nepodala návrh na vyhlášení konkurzu. Soud podnikatelce kromě nepodmíněného trestu navíc na sedm let zakázal činnost ve vedení obchodních společností a podnikání v cestovním ruchu.

Rozsudek ale ještě není pravomocný. Vítečková se na místě odvolala. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle soudce nejde o klasický podvod

Hned na začátku zdůvodnění rozsudku soudce uvedl, že Vítečková není klasický podvodník. "Není to člověk parazitující na neštěstí druhých lidí. To ale nemohlo nic změnit na našem rozhodnutí," řekl předseda senátu.

Dodal, že záměr podnikatelky vybudovat v Chorvatsku pro české, především starší rekreanty, rehabilitační centrum byl dobrý. "Nezvládla to ale jako manažerka. Nemohla investovat v zahraničí tak vysoké sumy, když neměla počáteční zdroje příjmu," vysvětlil soudce.

Stovky lidí zůstaly v Chorvatsku

Právě tato kancelář je totiž zodpovědná za to, že v roce 2003 v Chorvatsku nechala přes tři stovky svých klientů bez ubytování. Měl to být vytoužený ozdravný pobyt, čas odpočinku. Místo toho ale cestovní kancelář Harmonia medical připravila pro své klienty, často důchodce a postižené, doslova noční můru. Do Chorvatska je sice dovezla, ale střechu nad hlavou jim už nezajistila.

"Já jsem za posledních deset let neprožila takovou hrůzu jako tentokrát, pocit strachu, že se nedostaneme domů, peníze jsme taky tolik neměli," říká jedna z postižených.

Jak se později ukázalo, majitelka cestovky měla už dlouhou dobu velké dluhy a nedokázala je splácet.

To je také důvod, proč podvedení klienti nedostanou žádnou náhradu. Přišli celkem o čtrnáct milionů, ale jejich odškodné není z čeho vyplatit.

 

Výběr zkrachovalých cestovních kanceláří v ČR, jejichž majitelé se za své počínání ve vedení firem dostali před soud:


CK Oasis Tour - Majitel CK Tunisan Kasaj Hanafi byl obviněn, že připravil české turisty nejméně o 17 milionů korun. Byl zadržen na letišti a umístěn do vazby, z níž byl v listopadu 1997 propuštěn na kauci 1,75 milionu korun. Pak se ukrýval v cizině, až jej koncem roku 1999 společně s Interpolem dopadli němečtí policisté.

Ostravský soud ho v roce 2001 opět pustil z vazby, tentokrát na kauci 3,7 milionu korun. Už po několika týdnech ČR opustil. Nyní žije a podniká v Polsku a tamní úřady mu povolily změnu jména a vydaly polský pas. Letos v lednu si již pod jménem Klaudiusz Kaiser Helman vyslechl před ostravským krajským soudem obžalobu, vinu odmítl.


CK Lucia Tour - Cestovní kancelář, která provozovala několik poboček v Královéhradeckém kraji, nechal na konci srpna 2000 majitel Jaromír Hušek uzavřít a na vývěskách lidem oznámil, že důvodem opatření je dramatický nárůst cen nafty.

V únoru 2005 jej Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou poslal na sedm let do vězení, Hušek se odvolal. Podle obžaloby poškodil více než 400 klientů, kterým prodal v srpnu 2000 zájezdy, ačkoli věděl, že se již neuskuteční.


CK NES - Chebská CK na sebe v červenci 2000 podala návrh na konkurz. Firma dlužila klientům téměř deset milionů korun, další milion dlužil majitel firmy Zdeněk Nesveda finančnímu úřadu a svým zaměstnancům na pojištění.

Nesveda poprvé stanul před chebským soudem v květnu 2004. Je obžalován z předlužení a neplacení zdravotního a sociálního pojištění za své zaměstnance. Podle obžaloby prodával zájezdy, ačkoli už musel vědět, že finanční situace jeho firmy neumožní zájezdy uskutečnit.


CK Baránek - Čtyři roky ve věznici s ostrahou udělil v listopadu 2000 chomutovský soud majiteli cestovní kanceláře a autodopravci z Jirkova na Chomutovsku Josefu Baránkovi. Soud ho uznal vinným ze zpronevěry 713.800 korun, které vybral od svých klientů. Místo uspořádaní slíbených zájezdů však peníze použil pro svoji potřebu. Obviněný se na místě odvolal.


CK Olymptour - Šesti lety ve věznici s dozorem potrestal v květnu 1999 Městský soud v Praze majitele zkrachovalé CK Olymptour Antonína Růžičku. Růžička byl potrestán za podvod, podle obžaloby vybíral peníze za zájezdy do Řecka v roce 1996, ale platil z nich dluhy z minulých let. Soud zjistil, že šlo téměř o šest milionů korun.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz