Zpravodajství

Koalice nad Čunkem přivřela oči

Koalice nad Čunkem přivřela oči

Jiří Čunek je i po dnešní noci ministrem české vlády. Na večerní schůzce jak ODS, tak i Strana zelených nechaly další rozhodnutí o jeho osudu na vedení KDU-ČSL. Celostátní konference lidovců tak o setrvání svého předsedy v kabinetu může rozhodnout už dnes.

Lídři vládní koalice ale považují problémy kolem lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka za velmi vážné a vyžadující rychlé řešení. Občanští demokraté a zelení čekají, jak se nyní k situaci postaví lidovci, kteří se ve středu sejdou na celostátní konferenci. Čunek minimálně do té doby zůstává místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj.

"Situace je vážná"

"Shodli jsme se celá koaliční devítka, že situace je opravdu vážná a že je třeba ji poměrně rychle řešit," řekl novinářům po jednání vládních špiček v Kramářově vile šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. "Spoléháme na to, že lidovci se k tomu vážně vyjádří, jako se k tomu dnes vyjádřila K9," dodal. Vážnost situace si podle něj uvědomuje i sám Čunek.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nechtěl výsledek koaliční schůzky o Čunkovi komentovat, novináři se prý dost dozvěděli od ostatních účastníků. Čunek zdůraznil, že žádný termín nebo ultimátum od ostatních dvou vládních stran nedostal.

"Pak bychom se vlákávali do vlastních pastí," soudí. Nadále podle něj platí, že nehodlá rezignovat. "Vím, jaká je situace, je vážná, nejen teď, vnímám ten mediální tlak," uvedl. Výhrady některých stranických kolegů považuje za legitimní.

Jeho postavení již několik týdnů oslabuje obvinění z korupce, v poslední době si navíc vysloužil kritiku ze všech stran i od některých svých stranických kolegů za kontroverzní výroky o Romech. Podle zelených ohrožují Čunkovy problémy postavení celé vládní koalice v okamžiku, kdy potřebuje energii na prosazení klíčových reforem.

"Míč je na straně lidovců"

Předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques dodala, že míč je teď na straně lidovců. "Vnímáme tu situaci jako velmi, velmi vážnou," uvedla. Zdůraznila, že je silný zájem udržet koalici a prosadit společně zamýšlené reformní kroky, ovšem aféry kolem Čunka tyto záměry komplikují.

První místopředseda KDU-ČSL Roman Línek uvedl, že lidová strana nyní probere různé varianty řešení, které dnes navrhli koaliční partneři. Jaké jsou tyto alternativy, neupřesnil. "Probereme to v našich orgánech a sejdeme se v dohledné době v termínu, který určí premiér," řekl druhý muž lidové strany.

Topolánek i šéf zelených Martin Bursík několikrát hovořili o mechanismu, který by zaručil Čunkovi návrat do vlády, až se očistí od podezření z korupce. I Línek připustil, že situace je vážná - jak kvůli pokračujícímu stíhání vicepremiéra, tak kvůli jeho výrokům o Romech jako "opálených lidech, kteří dělají binec".

Parkanová by prý na jeho místě odstoupila

Místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová nebude stejně jako v minulosti vyzývat předsedu lidovců Jiřího Čunka k odchodu z vlády. Sama by ale na jeho místě rezignovala.

Parkanová  řekla, že dnešní celostátní konference svolaná kvůli daňovým a sociálním reformám by neměla kvůli Čunkovi přijímat další usnesení.

"Všechny orgány KDU-ČSL už k otázce Jiřího Čunka přijaly usnesení. Přijímat cokoli navíc bych vnímala tak, že si Jiří Čunek bere KDU-ČSL jako rukojmí svých problémů," uvedla ministryně.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz