Zpravodajství

Autentické nahrávky: Výpravčí na trati možná nepochybil

Autentické nahrávky: Výpravčí na trati možná nepochybil

Redakce zpravodajského serveru nova.cz má záznam telefonních hovorů z ohlašování železniční nehody, která se stala v pondělí 19. března letošního roku na trati mezi Vraňany a Cítovem na Mělnicku. Z komunikace mezi operačním důstojníkem mělnické policie a výpravčím železniční stanice Vraňany je patrné, že policejní operační důstojník nebyl při nahlašování místa havárie zcela přesný. Policie přitom v souvislosti s vyšetřováním železniční nehody obvinila čtyři osoby, mezi nimi také výpravčího.

Podle hlášení policie výpravčí stanice Vraňany zastavil provoz na jiné trati, než kde ke srážce rychlíku a osobního automobilu došlo.

Jak se sami můžete přesvědčit z nahrávek, které u tohoto článku zveřejňujeme, výpravčího na místo nehody policejní operační důstojník doslova upozornil takto: "Pane výpravčí, prosím vás, máme teďka zprávu, že na železničním přejezdu mezi Lužcem a Horníma Beřkovicema na tý hlavní trati nějakej blbec sjel ze silnice a zůstal viset na kolejích mimo přejezd, nepouštějte tam teďka nic, já tam hned posílám policejní hlídku".

Výpravčí pak zastavil provoz na železničním přejezdu na trati ve směru na Horní Beřkovice v místě Straškov. K nehodě ale došlo na železničním přejezdu na trati ve směru na Ústí nad Labem v Dolních Beřkovicích.

Policejní operační důstojník ihned po nehodě volá zpět výpravčímu a říká: "Ne - já sem vám říkal na silnici na Horní Beřkovice na ústecký trati, pane, já to tady mam nahraný."  V tu chvíli si tedy asi ani sám neuvědomuje, že to není pravda.

Drážní inspekce nyní zjišťuje příčinu nehody a okolností vzniku nehody. Otázkou trestně-právní odpovědnosti se zabývá policie, konkrétně policie Mělník, odkud byl také operační důstojník, který nahlásil nehodu výpravčímu železniční stanice Vraňany.

V souvislosti s vyšetřováním železniční nehody obvinila policie čtyři osoby, mezi nimi také výpravčího. Nyní jej policie stíhá pro podezření z obecného ohrožení a kvůli vyšetřování byl postaven mimo službu.

Pochybení by ale podle nahrávky nemuselo jednoznačně být jen na straně výpravčího. To už dříve uvedl mluvčí českých drah Roman Ondrůj. Vyšetřování podle Ondrůje ukazuje, že výpravčí jednal tak, jak měl, a zatím nebylo shledáno žádné pochybení.

Policie ale trvá na svém. „Policista nijak nepochybil, výpravčímu bylo sděleno obvinění z trestného činu obecného ohrožení," řekl serveru nova.cz mluvčí mělnické policie Karla Sulek. Dodal, že policie čeká v současné době na „různá odborná a znalecká vyjádření".

Podle mluvčího drážní isnpekce Zdeňka Neusara dráhy železniční přejezdy značí. „Za předpokladu, že by byla nahlášena správná trať a správné označení železničního přejezdu (tzn. jeho kilometrická poloha na trati), nemohlo by dojít k žádnému nedorozumění," řekl serveru nova.cz Neusar. Podle mluvčího mělnické policie Karla Suleka ale policie údaje o kilometrickém číslování přejezdů nemá.

Neusar dále připustil, že došlo ke špatné komunikaci. „Jednou z okolností zjištěnou dosavadním šetřením nehody u Vraňan je v každém případě špatná komunikace mezi policií a výpravčím," řekl Neusar. "Je pro nás důležité zjistit, jestli nedošlo k selhání lidského činitele, jestli bylo učiněno všechno pro to, aby se nehodě předešlo," dodal.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz