Zpravodajství

Profesionální řidiči se bouří proti zkouškám

Profesionální řidiči se bouří proti zkouškám
Zdroj: TV Nova

Profesionální řidiči a autodopravci ostře protestují proti návrhu zákona, který dnes schválila vláda. Ten počítá s tím, že řidiči autobusů a kamionů, kteří jezdí do zemí Evropské unie, musí projít speciálním školením za zhruba 60 tisíc korun. Platit by si ho měli podle ministrů sami řidiči nebo jejich zaměstnavatelé. Ti to ale odmítají.

Školení bude trvat 180 hodin, bude stát 60 tisíc korun a tímto školením budou muset projít všichni řidiči. A také si ho zaplatí, oni nebo jejich zaměstnavatelé. S touto novinkou přišel po jednání vlády předseda legislativní rady.

Profesionální řidiči a autodopravci nadávají, že ministři už nevědí, co by si vymysleli. Později se ukázalo, že předseda legislativní rady, kterého za sebe na tiskovou konferenci poslal ministr dopravy, zřejmě neinformoval novináře úplně přesně, když tvrdil: "To, co se stane novou povinností, se týká těch, co dnes řídí," řekl.

Podle ministerstva dopravy se vše týká pouze nových řidičů. Tedy těch, co dostanou čerstvý řidičský průkaz. Což je podstatný rozdíl. Ani to se ale řidičům a dopravcům nelíbí. "Za řidičské oprávnění dáme 40 tisíc, za školení 60 tisíc, není to možné," říkají někteří z nich.

Trnem v oku jim je i délka školení - až 280 hodin. "Snad už jen kosmonaut má delší školení než řidič," říkají.

Sdružení dopravců ale navrhuje zákon propojit se školstvím a zřídit obor řidič-profesionál. Zákon vyžadující přísnější školení by mohl začít platit v roce 2008.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz