Zpravodajství

ČSSD kritizuje vládní čistky ve státní správě

Za vrchol nemravnosti označují někteří sociální demokraté rozsáhlé čistky na nejvyšších místech ve státní správě, ke kterým přistoupila současná vláda. ČSSD tvrdí, že výměny nesouvisí s odborností nebo profesním pochybením, ale že zejména ODS se snaží obsadit všechny vlivné posty svými lidmi. Situací se dnes zabýval i Hospodářský výbor sněmovny.

Odchodem policejního prezidenta Husáka vyvrcholily výměny v bezpečnostních složkách. Za vlády vedené ODS skončil šéf rozvědky, ředitel NBU, celé vedení Inspekce ministra vnitra a zanikla finanční policie.

Skončil také šéf ředitelství silnic a dálnic, generální ředitel lesů, ale i celníků a ministr Julínek vyprovodil z funkcí ředitele tří fakultních nemocnic. Sociální demokraté říkají, čeho je moc, toho je příliš.

"Silně mi to připomíná tu proklamovanou noc dlouhých nožů říká poslanec ČSSD," Jeroným Tejc.

Jen za poslední týden odvolal ministr Bursík ředitele šumavského národního parku, ministr Říman šéfa CzechInvestu a také ředitele České obchodní inspekce. Tím ale výměny podle všeho nekončí. V kuloárech se mluví o tom, že má odejít i šéf Státního fondu dopravní infrastuktury.

Sociální demokraté obviňují hlavně ODS, že se snaží získat za každou cenu vliv na rozhodujících postech.

"Tam, kde se rozdělují velké peníze, tam je potřeba dosadit vlastní lidi," říkají.

Opozice sama přiznává, že nemá personální čistky jak ovlivnit, tvrdí, že na ně může jen upozornit.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz