Zpravodajství

Rakušané zablokovali kvůli Temelínu sedm přechodů

Rakušané zablokovali kvůli Temelínu sedm přechodů

Sedm hraničních přechodů mezi Českem a Rakouskem zablokovali dnes dopoledne rakouští protijaderní aktivisté. Odpůrci Temelína tak stupňují tlak na svoji vládu, aby podala na Česko mezinárodní žalobu kvůli Temelínu. Hornorakouské sdružení Atomstopp k akci přizvalo i své kolegy z Vídně, Salcburku a Bavorska. Blokáda se mimo jiné týká přechodu v jihomoravském Mikulově, kde aktivisté zastaví provoz po téměř sedmi letech.

Zdroj: TV Nova

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín zatarasili dnes opět po dvou týdnech hranice na jihu Čech a nově i v jihomoravském Mikulově. Hodinová blokáda začala v 10:00 na sedmi hraničních přechodech, a to Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky, Guglwald/Přední Výtoň, Gmünd/České Velenice, Pyhrabruck/Nové Hrady, Schöneben/Zadní Zvonková a Drasenhofen/Mikulov.

Krátce po 11:00 hodině se kolona začala rozjíždět, protože aktivisté
hranice uvolnili. Akce se obešla bez výrazných dopravních problémů.

Nejfrekventovanější jihočeský hraniční přechod v Dolním Dvořišti/Wullowitz blokuje zhruba desítka demonstrantů s transparenty. Silnici zatarasili nákladním a čtyřmi osobními automobily s německými nápisy Zastavte Temelín (Stopp Temelin).

Částečně průjezdný je hraniční přechod Weigetschlag/Studánky, který je vzdálený asi 20 kilometrů od Dolního Dvořiště. "Jeden jízdní pruh jsme nechali průjezdný jako gesto dobré vůle," řekl dnes aktivista Thomas Neff ze Salzburgu, který přijel podpořit hornorakouské kolegy. Auta však nemohou projíždět úplně plynule, protože aktivisté stojí na silnici s transparenty a demonstrují, upozornil Neff.

Aktivisté dnes na hranici sdělili, že mají v plánu další blokády, pravděpodobně ještě ve větším rozsahu. Uspořádají je, bude-li rakouská vláda pokračovat v "kurzu zdržování a průtahů", uvedli dnes v prohlášení pro tisk.

"Spolková vláda musí splnit příkaz národní rady ze dne 14. prosince, a to neprodleně podat mezinárodní žalobu! Není důvod vyčkávat," uvedli odpůrci Temelína, kteří spolkovou vládu důrazně vyzvali, aby v zájmu bezpečnosti obyvatelstva snížila riziko Temelína.

Hornorakouské sdružení Atomstopp k dnešním blokádám přizvalo i své kolegy z Vídně, Salcburku a Bavorska. Společně stupňují tlak na rakouskou vládu, aby podala na Česko mezinárodní žalobu kvůli Temelínu. Dnes ráno předali aktivisté na přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště hornorakouskému hejtmanovi Josefu Pühringerovi, který jel do Českých Budějovic za jihočeským hejtmanem, "důkazní materiál" o porušování dohod z Melku českou stranou.

Česká policie kvůli blokádám nezorganizovala zvláštní dopravní opatření. "Doporučujeme řidičům, aby si v této hodině dali pauzu nebo využili sousední hraniční přechody," řekl dnes Miroslav Běhounek z cizinecké policie v Českých Budějovicích. Na jihu Čech jsou průjezdné přechody v Halámkách, Nové Bystřici a ve Slavonicích.

Naposledy Rakušané zatarasili společné hranice na jihu Čech 28. března, kdy demonstrovali na pěti místech.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz