Zpravodajství

Nečekejte na 1. máj. Líbejte se již teď!

"Jestli chcete počkat s políbením své lásky pod rozkvetlým stromem až na 1. května, tak to může špatně skončit," varuje klimatolog Petr Větrovec. Vzhledem k mírné zimě totiž hrozí, že na 1. května už nebude na Petříně jediný rozkvetlý strom!

Kdo není romantik, může jen mávnout rukou. Pokud ale berete políbení své milované na prvního máje pod rozkvetlým stromem jako krásnou pověru, kterou je nutno vyplnit, zbystřete!

Klimatolog Petr Větrovec totiž radí: Zapomeňte na tradici a pověry a raději se líbejte hned!

"Vzhledem k mírné zimě začaly některé stromy v teplejších oblastech kvést dokonce už koncem února. Jiné mají v této chvíli například v okolí Prahy až měsíční náskok a jiné včasné druhy dokonce už odkvetly. Přitom do prvního máje zbývá ještě skoro 20 dnů a to je z biologického hlediska hodně dlouhá doba. Nelze vyloučit, že na prvního máje už nenajdeme v okolí Prahy jediný rozkvetlý ovocný strom," varuje klimatolog.

Ladovská zima jen za odměnu
A tak by zamilovaným párům nezbylo, než vyrazit za prvomájovým polibkem někam do hor.

"Já osobně to řeším preventivně a líbám manželku pod rozkvetlým stromem už nyní. Lépe o den dříve, než to prošvihnout," směje se klimatolog Větrovec.

K názorům, že přichází změna klimatu, se staví zdrženlivě. "Údaje o teplotách máme z Klementina doložené necelých 300 let. A kdo si je přečte, zjistí, že některý rok byla zima tuhá a dlouhá, občas zase taková, jako jsme zažili letos. Dokonce to vypadá, že ty takzvané ladovské Vánoce se konaly doopravdy jen v době kreslířova mládí. Tím nechci říci, že se Země pomalu neotepluje. Ale neviděl bych to zatím jako nějakou tragédii. Není to dlouho, kdy jsem se já sám divil, proč má měsíc květen právě tenhle název, když všechno začíná kvést až v červnu. A letos bude všechno už na začátku května odkvetlé. Myslíte, že to je anomálie? Poláci mají taky měsíc, kterému říkají květen, a přitom je čtvrtý v roce, tedy odpovídá našemu dubnu. A to jsou ještě severněji než Česká republika. Ten název je zřejmě z dob, kdy jim tam stromy v dubnu kvetly běžně!"

Na dovolenou letos raději v červenci
Petr Větrovec ovšem upozorňuje, že posunuté bude zřejmě počasí během celého letošního roku.

"Léto bude stejné jako zima, to znamená teplé, ale pozor! První podzimní dny zřejmě přijdou už někdy v polovině srpna! Proto doporučuji tuzemskou dovolenou plánovat na dobu od poloviny června do konce července. A hlavně manželky a milenky líbat kdykoli, včetně té dovolené. Tím nic nepokazíte," připomíná Pavel Větrovec.

 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz