Zpravodajství

Bezpečnostní výbor kontroloval Temelín

Poslanci z bezpečnostního výboru sněmovny zkoumali poprvé Temelín. Seznámili se s bezpečnostními opatřeními, havarijními plány, ale i se zajištěním fyzické ochrany na jaderné elektrárně.

Šlo o první podobnou exkurzi členů tohoto výboru v jihočeské jaderné elektrárně. Návštěva nebyla podle šéfa výboru Františka Bublana (ČSSD) nijak mimořádná, nepředcházel jí žádný signál ke kontrole.

"Je to již od podzimu plánovaná poznávací návštěva. Rozhodně za tím nejsou žádné stížnosti a protesty z poslední doby. S žádnými konkrétními věcmi a požadavky na vedení nepřicházíme," řekl Bublan, pro něhož to byla vůbec první prohlídka jihočeské elektrárny.

Osm poslanců se nejprve setkalo s vedením elektrárny a poté si prohlédlo některé provozní budovy v areálu. Poslanci navštívili strojovnu druhého bloku, řídící centrum a podívali se i do výcvikového střediska operátorů, nejmodernějšího v Evropě.

"Zajímali jsme se například o nastavení bezpečnostního systému pro případ vniknutí, havárie nebo teroristického útoku. Rovněž tak o způsoby spolupráce bezpečnostní služby s policií," řekl Bublan. Podle něj je zajištění bezpečnosti elektrárny na dobré úrovni.

"Trošku se divím, proč se útoky zaměřují na Temelín, proč ne na Dukovany, které jsou daleko starší a kde je vyloženě ruská technologie. Vidím pod tím nějaký politický podtext," řekl Bublan.

Právě o bezpečnosti Temelína se v poslední době hovoří zejména v souvislosti s blokádami hranic rakouskými odpůrci atomu. Aktivisté požadují, aby jejich vláda podala na Česko mezinárodní žalobu kvůli údajnému neplnění dohody uzavřené před sedmi lety v Melku.

V ní se Česká republika zavázala, že nespustí Temelín do komerčního provozu, dokud nebudou na elektrárně odstraněny všechny bezpečnostní nedostatky. Vše by nyní měla posoudit společná meziparlamentní česko-rakouská komise. "Její vytvoření je spíše záležitostí pro hospodářský výbor. My jsme tuto otázku neřešili, ani nám to nepřísluší," dodal Bublan.

Temelín zřejmě již v pátek odpoledne začne znovu dodávat elektřinu z prvního bloku. Skončí tak odstávka, při níž technici vyměnili čtvrtinu paliva za nové a odolnější. Kvůli úniku radioaktivní vody ale odstávka trvala zhruba o tři týdny déle. Blok byl mimo provoz od konce ledna, původně měl začít s výrobou elektřiny v závěru března.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz