Zpravodajství

Letecká hasičská služba nefunguje, kdo uhasí požáry?

Letecká hasičská služba nefunguje, kdo uhasí požáry?
Zdroj: TV Nova

V České republice v tuto chvíli nefunguje, a minimálně do července nebude fungovat, letecká hasičská služba, přestože měla být v provozu už březnu. Tento stav má podle hasičů na svědomí Ministerstvo zemědělství, které pozdě vypsalo výběrové řízení na provozovatele hasicích letadel. Podle hasičů jde o nebezpečný stav. Díky teplému počasí totiž není den, aby neřešili lesní požáry.

Krušné Hory, Kolínsko, Mladoboleslavko - tam o víkendu hořely, anebo stále hoří lesy. Hasiči mají jediné přání, aby se nestal rozsáhlý požár v lesích. Už teď mělo být totiž k dispozici 20 soukromých letadel, která by hlídkovala a hasila lesní požáry. Realita? Fungují pouze dva policejní vrtulníky. Ty dohlížejí na tato území. Zbytek má Vážnost situace dokazuje sobotní požár u Srbska. Byly tam problémy s vodou. a vrtulník nikde.

Po chvíli byl ale odvolán na pátrání po dítěti. Kdo ohrožuje české lesy, to hasiči netají. Podle nich je za vyhlášení výběrového řízení na leteckou hasičskou službu odpovědné ministerstvo zemědělství.

To ale zpoždění vysvětluje tím, že jde poprvé o zakázku na dva roky a hlavně, vše prý zkomplikoval nový zákon o výběrovém řízení.
Do vyřešení situace ministerstvo zemědělství hasičům radí, aby v kritické situaci volali kterémukoli majiteli hasicího letadla.

Hasiči to ale označují za nesmysl. „My potřebujeme, aby ti provozovatelé drželi pohotovost, aby byli schopni vyletět a hasit okamžitě," tvrdí hasiči. Což bude možné nejdříve v červenci. Stačí ale, aby se kterýkoli z účastníků výběrového řízení odvolal proti výsledkům. A v tu chvíli se vzlet 20 letadel letecké hasičské služby odkládá na neurčito.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz