Zpravodajství

Ve Škodě se stávkovalo, firma přijde o miliony

Ve Škodě se stávkovalo, firma přijde o miliony

Z výrobní linky mladoboleslavské škodovky v úterý nesjelo ani jedno auto. Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto od úterního rána stávkovali za vyšší mzdy. Ve středu stávka pokračovat nebude, od 9:00 se bude konat další kolo vyjednávání, řekl dnes novinářům mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý. Ztráta pro firmu bude činit desítky milionů korun.

Pokud se odboráři s vedením firmy nedohodnou, obnoví odbory stávku opět ve čtvrtek, řekl novinářům odborový pracovník lisoven a pracoven Vladimír Kment.

Podotkl, že dnešní protest se koná s téměř absolutní podporou všech zaměstnanců, přesto podle zjištění ČTK řada lidí se stávkou nesouhlasí. Stávku odstartovali pracovníci lakovny a po dvouapůlhodinovém protestu se akce přesunula do montovny Škody Octavia. Postupně pak protestovali zaměstnanci dalších provozů.

Stávkovat bude i noční směna

Stávka bude podle plánu odborářské organizace pokračovat celý den. Nyní začali protestovat lidé na odpolední směně, poté se jí zúčastní i pracovníci na noční směně.

Proti původnímu vyjádření předsedy odborů Jaroslava Povšíka se ale dnes nějaké vozy vyrobí. "Bude jich několik stovek," řekl Kment. Za den se obvykle ve Škodě vyrobí asi 2500 aut. Očekávaná škoda 55 milionů korun bude díky částečné výrobě o něco nižší. Přesný počet vyrobených vozů bude znám až večer. Škodu, která automobilce vznikne, nechtěl Černý komentovat. Možnost, že firma odbory zažaluje, označil mluvčí za "čiré spekulace".

Stávkují i Kvasiny a Vrchlabí

Stávka se konala v poklidu. Zaměstnanci lakovny, kde protest začal, měli nejprve asi devadesátiminutový mítink a poté debatovali. Stejný program stávky mají i další provozy. Stávkuje se i v Kvasinách a Vrchlabí.

Mezi lidmi, kteří dnes ráno nastupovali na směnu, převládalo přesvědčení, že stávka bude mít pozitivní účinek a vedení automobilky vyhoví jejich mzdovým požadavkům. "Se stávkou stoprocentně souhlasím, jsem připraven stávkovat tak dlouho, jak to bude nutné, ale myslím, že to nebude trvat dlouho," řekl jeden ze zaměstnanců. Odhodlání vytrvat potvrdili i další.

Ne všichni se stávkou souhlasí

Objevovaly se ale i názory, které postup odborů nevidí úplně nejšťastnější. "Do stávky půjdu, nechci být za stávkokaze, ale těch 13 procent měl (Jaroslav) Povšík (šéf odborů) vzít. Teď můžeme taky dostat míň, nebo se to hrozně potáhne," zazněl jeden názor.

"Bral bych těch 13 procent"

Jiný zaměstnanec, který odcházel z noční směny, byl ještě radikálnější: "Teď se jdu vyspat a doufám, že až se probudím, tak stávka už nebude. Já ji nechci, ale není mi to nic platný, protože stejně nebudu moct makat. Bral bych těch 13 procent, to bylo fér".

Odbory vyhlásily stávku jako časově neomezenou. Jsou však v případě dohody připraveny stávkové akce kdykoliv přerušit a spolupracovat s vedením na náhradě ušlého zisku. Souhlasily by například s dočasným zvýšením rychlosti pásu.

Poslední nabídka vedení na růst mezd zaručuje zaměstnancům růst platů o 7,5 procenta letos a tři procenta v dalším roce. S tím však odbory nesouhlasí. Automobilka zaměstnává asi 27 tisíc lidí, průměrná dělnická mzda je 22 tisíc korun.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz