Zpravodajství

Česko je skladištem Evropy, obce se bouří proti přetížené dopravě

Naše republika se díky své poloze stává hitem pro zahraniční firmy, které tu kolem silnic a dálnic budují obrovské skladové areály. Při nákupu pozemků nešetří penězi, a tak stovky obcí taková překladiště na svém území povolují. Teď si ale obce stěžují, protože je hustý provoz kamiónů značně obtěžuje.

Bohunice jsou jen jednou z celé řady obcí, které už přiznávají, že situaci kolem výstavby skladu podcenili. V plánech prý o stovkách aut nebyla řeč. Na mnoha místech pozemky prodávali s vidinou rychlého zisku.

Například cena orné půdy za metr čtvereční v okolí Prahy byla třicet korun. Obci přitom stačí vydat územní rozhodnutí a je z ní rázem parcela pro průmyslovou zónu. Cena pak přesahuje i tisíc korun, tedy je třicetinásobná.

Podle makléřů se vstupem do Evropské unie stala Česká republika  velmi atraktivní a je možné sledovat nárůst lokalit. Dnes už u nás obří skladiště podle odhadů stojí na jednom a půl milionu metrů čeverečních. Brzy se čeká dosažení hranice dvou milionů a to je plocha padesáti Václavských náměstí.

"Jde opravdu o rozhodnutí obcí. A pokud ony si neuváženě povolují vybudování logistického centra, tak je to sice politováníhodné, ale měly s tím počítat dopředu," říká ministerstvo dopravy.

Podle odborníků bude česko oblíbeným skladištěm západní evropy ještě tak patnáct let. Potom se pravděpodobně zájem přesune dále na východ.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz