Zpravodajství

Strojvůdci močí do PET lahví kvůli krátkým pauzám

Strojvůdci močí do PET lahví kvůli krátkým pauzám
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Federace strojvůdců vyhrožuje nátlakovými akcemi. Nelíbí se jim, že jejich přestávky v práci jsou tak krátké, že si ani nestačí zajít na toalety. Potřebu jsou prý nuceni vykonávat během řízení vlaku do různých nádob a sáčků, které pak vyhazují za jízdy z okna. České dráhy odmítají uvěřit, že je toto běžné chování strojvůdců a jsou připraveny jednat.

Jsou to praktiky, které jsou nedůstojné 21. století a přibližují se spíš středověku. Říká federace na adresu Českých drah. Technické přestávky jsou pro řadu strojvůdců prý tak napjaté, že je návštěva toalet časově nemožná. Řešení? Strojvedoucí čurá přímo za jízdy ze dveří lokomotivy.

"A nebo si vyrobí přenosný pisoár," říkají. Jsou to PET lahve, kelímky od jogurtu a nebo igelitové pytlíky.

Vyhodit moč z okna je umění

Vyhodit je z okna se prý musí umět, aby to neodnesl cestující. "Nesmíte jet rychleji než 50 kolimetrů za hodinu, jinak to máte všechno zpátky," říkají zkušení strojvedoucí.

"Tak tohle není standardní chování našich zaměstnanců, to je zřejmě kuriozita," říká mluvčí českých drah Aleš Ondrůj. Strojvůdci ale hovoří o letitém problému.

S: Budeme po drahách tvrdě požadovat, aby tyto problémy řešili, zatím to neřeší," zlobí se mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Strojvedoucí dokonce získali nový předpis, o němž se bude jednat příští týden, a v něm jsou technické přestávky ještě kratší.

Zaměstnavatel zkouší na strojvůdcích co ještě vůbec tato profese vydrží. A strojvůdcům vzkazuje, že pokud si potřebují odskočit, ať klidně zastaví vlak.

"Nikdo nebude strojvůdce sankcionovat, že z důvodu vykonání osobní hygienické potřeby se vlak o minutu zpozdil," ujišťují Dráhy.

Federace ale tvrdí, že kdyby zpoždění strojvůdce nabral víckrát do měsíce, bude prý přeřazen na jinou práci. Federace proto žádá prodloužení technických časů jinak.

"Přikročíme k nějakým akcím, které můžou mít různý charakter, mohou být i nátlakové," říká Poláček.

Podle Federace strojvůdců by nešlo o stávku, ale o úzkostlivé dodržování všech předpisů ČD, což by údajně vedlo ke zpoždění většiny vlaků v zemi.

S: určitě jsme připraveni s Federací strojvůdců jednat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz