Zpravodajství

Kožený po propuštění na kauci promluvil

Viktor Kožený, který byl minulý pátek propuštěn na kauci z bahamské vazby, poprvé promluvil. Odmítá veškerá obvinění, která jsou proti němu vznesena ať už ze strany Spojených států nebo České republiky. A také odmítá jakákoliv podezření, že chystá útěk z Baham, aby se vyhnul případnému odsouzení až ke 155 letům za mřížemi.

5. září 2005 - bahamská policie zatýká na žádost USA Viktora Koženého. Prý se dopustil rozsáhlé korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a tak USA zažádaly Bahamy o jeho vydání.

Po 18 měsících strávených v nejtvrdší věznici v Karibiku - Fox Hill, byl Kožený minulý pátek, aniž padl konečný rozsudek, propuštěn na šestimilionovou kauci. Důvod? Američané se nestačili připravit na soud.

Proč k tomu došlo, to odmítli komentovat a pouze vzkázali: Spojené státy jsou nadále pevně odhodlány dostat Viktora Koženého před soud. Kožený dnes zářil štěstím a popisoval první minuty po propuštění.

Podle Koženého USA chybí důkazy, a proto požádaly o přeložení soudu na 23. července. Pokud by i tento termín padl, koženého právník vyzve bahamský soud, aby vydání zamítl. "Chceme, aby pan Kožený mohl pokračovat ve svobodném životě," řekl právní zástupce Paul Moss.

Moss současně vyvrátil spekulace, že chce jeho klient odjet z Baham a vyhnout se spravedlnosti. Bahamy se skládají z několika set ostrovů a Kožený podle něj smí jít v jejich rámci kamkoliv.

Také u nás je Kožený stíhán a to pro zpronevěru 16 miliard korun.

"Pan bývalý premiér Zeman na mě vydal zatykač a pak nechal policii dopracovávat falešné dokumenty," říká Kožený. To Ministerstvo spravedlnosti odmítá a už dva roky žádá Bahamy o jeho vydání.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale přiznává, že spolupráce s bahamskou justicí je komplikovaná. Řízení může trvat měsíce až roky  a zatím není známo, kdy proběhne soudní řízení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz