Zpravodajství

Při srážce vlaku s kamionem selhaly prý České dráhy

Při srážce vlaku s kamionem selhaly prý České dráhy

Velké otazníky se opět snážejí nad nehodou na železničním přejezdu. Vlak narazil do kamionu, který uvízl na trati nedaleko Bystřičky na Vsetínsku. Drážní inspekce je přesvědčena, že se nehodě dalo zřejmě zabránit. Nebýt pomalé a nepřesné komunikace železničářů, kteří po ohlášení od hasičů okamžitě nepřerušili provoz, ke střetnutí vůbec nemuselo dojít, uvedl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Přestože vlaku fungovala pneumatická brzda a byl vystaven tzv. generální stop, který má zastavit provoz na dráze, narazila lokomotiva do kamionu v plné rychlosti, uvedl pro nova.cz mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Podobná nehoda se stala v březnu na železničním přejezdu u Kralup nad Vltavou, kvůli chybě v komunikaci nebyl vlak zastaven a narazil do audi stojícího na kolejích.


Z noci na pondělí hořel přímo na železničním přejezdu u Bystřičky na kamion. Přivolaní hasiči začali s požárem bojovat, v tom ale zjistili, že přijíždí vlak.

Velký otazník

Strojvedoucí už nemohl střetu zabránit. Jako zázrakem se nikdo nezranil. Příčina nehody se stále vyšetřuje, komunikace mezi hasiči a provozovatelem byla v pořádku, uvedl pro nova.cz Neusar. Podle Neusara Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje informaci o uvízlém kamionu na přejezdu ohlásil včas a zcela korektně.

Selhaly prý až České dráhy

V přenosu a vyhodnocení informací selhaly pravděpodobně až České dráhy (ČD), které dopravu na trati mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem přes opakovanou urgenci hasičů nedokázaly zastavit ani deset minut od ohlášení. Přesto je však tato nehoda velkým otazníkem, přiznal Neusar.

Řidič kamionu ucítil kouř těsně před přejezdem. Když přejížděl koleje, tahač se zastavil. "Uhořely trubky na vzduch, tím pádem se auto zastavilo, zablokovalo," řekl.

S vlakem prý nikdo nepočítal

Během chvíle byla kabina v plamenech. Do deseti minut přijeli hasiči a snažili se požár uhasit. V tu chvíli se ale stalo něco, s čím podle vyjádření svědků nikdo nepočítal.

Zdroj: HZS

"Spustily se závory a výstražná světla. Velitel zásahu vydal pouze rychlý pokyn opustit kolejiště a v ten moment došlo k nárazu lokomotivy do hořícího auta," říkají hasiči. S příjezdem vlaku by se však na kolejích počítat mělo. Příčiny, proč nebyl strojvedoucí varován, zjišťujeme.

Škoda na kamionu je přes 900 tisíc korun, škoda na lokomotivě se pohybuje okolo 250 tisíc, řekl pro náš server Neusar.

Strojvedoucí se schoval do strojovny

Strojvedoucí už srážce nemohl zabránit. Stačil se jen schovat do strojovny.

Zdroj: HZS

Silný náraz tahač odmrštil do kolejiště. Vyprostit se ho podařilo až po dvou hodinách. Nehoda tak na dlouhé hodiny zastavila veškerou dopravu mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Po 2:15 byl provoz obnoven jen na silnici. O čtvrt hodiny později projel první osobní vlak.

Doprava na železnici přesto není zcela zprovozněna. Na dvoukolejné trati zatím jezdí pouze lokomotivy s dieselovým pohonem. Elektrické zařízení kolejiště bylo totiž po požáru tahače a následné srážce poškozeno. Proto ho nyní musí prohlédnout odborníci.

Zdroj: HZS

Hořící tahač kamionu se v kolejišti zastavil podle řidiče kvůli technické závadě. Hasiči po příjezdu na místo okamžitě zasáhli, krátce nato se však podle mluvčího spustilo výstražné zařízení a spustily se závory.

Vlak se zastavil až po 100 metrech

Velitel zásahu proto okamžitě nechal vyklidit kolejiště, vzápětí do tahače narazila projíždějící lokomotiva. Ta ho odhodila za přejezd do kolejiště a zastavila se asi po 100 metrech.

Po téměř dvou hodinách se hasičům podařilo vytáhnout vrak kamionu z kolejiště. Vyprošťování a zprovoznění trati i silnice však podle Mitáčka potrvá zřejmě několik hodin, neboť na místo se musí dostat těžká technika. Celkové škody přesáhnou podle předběžných informací jeden milion korun.

Nehodu na místě šetří policie, vyšetřovatel hasičů i odborníci z Českých drah. Hasiči okamžitě po přijetí informací o požáru kamionu na přejezdu žádali o zastavení železniční dopravy na trati, přesto lokomotiva vyjela.

Odborníci proto nyní pátrají, jak byla tato informace hasičů dále předávána, dodal mluvčí hasičů s tím, že před nárazem lokomotivy do tahače byl na trati zastaven elektrický proud, proto lokomotiva nemohla účinně zabrzdit.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz