Zpravodajství

VIDEO: Otevřené dveře za jízdy. Co na to České dráhy?

VIDEO: Otevřené dveře za jízdy. Co na to České dráhy?

Cestování vlakem je považováno za jedno z nejbezpečnějších forem přepravy. Ale je tomu skutečně tak? Představte si, že po dlouhém sezení v kupé se zvednete a jdete na toaletu. Najednou vás překvapí ohlušující zvuk z kolejiště a do obličeje vám vrazí silný venkovní vítr. Rázem zjistíte, že dveře vlaku jsou za jízdy otevřeny dokořán. Tato nebezpečná situace se stala panu Michalovi z Plzně při cestě do Chebu.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Vše se odehrálo v sobotu při cestě z Plzně na Cheb po jedenácté hodině dopoledne. "Když vlak vjížděl do stanice Pňovany, vyšel jsem na chodbičku, kde v té chvíli ještě nikdo jiný nebyl, a dveře ven, levé ve směru jízdy, byly dokořán," řekl naší redakci pan Michal.

V sobotu se naštěstí nic nestalo, ale raději nedomýšlet situaci, kdy by šlo do chodby nějaké malé dítě bez dozoru. Tento známý a bohužel tragický případ se odehrál v červnu minulého roku.

Případ pětiletého Matěje veřejností otřásl 

Pětiletý Matěj Chrástecký se tehdy ztratil na cestě ze Zábřehu do Olomouce. Během jízdy odešel ve vlaku na toaletu a nevrátil se. Naposledy ho viděl průvodčí před stanicí Štěpánov. Poté byl nalezen mrtev poblíž železniční tratě u obce Střeň. Z nedbalosti byla obviněna i odsouzena jeho matka. České dráhy (ČD) vinu popřely.

Dobrá zpráva: Dráhy a inspekce informace nepodceňují

V případě pana Michala se nic podobného nepřihodilo. Ale jednalo se výraznou nedbalost, která se Českým drahám nesmí stávat, uvedl pro nova.cz mluvčí ČD Ondřej Kubala. Náš server Kubalovi zaslal inkriminovanou nahrávku a Kubala se bude případem podle svých slov zabývat.

Stejně tak se vyjádřil i mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. "Bylo to zřejmě pochybení některého ze zaměstnanců a budeme se tím zabývat," uvedl pro nava.cz Neusar. Je tedy dobré slyšet, že oba neberou incident na lehkou váhu.

Pokud se ale v takovém případě nic nestane a nevznikne škoda na zdraví ani na majetku, je prakticky nemožné celou věc právně napadnout. Jedná se pouze o nedbalost, při které nevznikly škody a lze pouze upozornit, že zaměstnanci drah musejí dbát na zabezpečení vlaku, uvedla pro náš server právnička Světlana Zvolánková.

V tomto případě na drahách nikdo nic vymáhat nemůže. Kdyby se něco stalo a vznikla v důsledku nedbalosti škoda, mohl by poškozený náhradu škody na ČD samozřejmě chtít. Pokud ovšem by měl celou věc zdokumentovanou, upozorňuje Zvolánková.

Video z mobilu je k ničemu

Videonahrávka z mobilního telefonu ale nestačí, takový důkaz by byl lehce zpochybnitelný, proto na vaše mobily raději příliš nesázejte.

Účinější by byli přímí svědci, kteří by písemně třeba hned na místě potvrdili, že se událost stala, tedy například že z vlaku vypadla taška a podobně, a stvrdili by vše svým podpisem, radí Zvolánková.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz