Zpravodajství

Soudci nemůžou vydržet v talárech kvůli vedru

Soudci nemůžou vydržet v talárech kvůli vedru
Zdroj: TV Nova

Soudcovská unie zaútočila na ministerstvo spravedlnosti. Důvodem jsou desítky let staré taláry, ve kterých se při současných vysokých venkovních teplotách nedá vydržet. Podle soudců jsou totiž vyrobeny z umělých naprosto neprodyšných materiálů. Soudci proto vyzývají ministerstvo, aby jim koupilo nové letní taláry.

35 stupňů Celsia jsme naměřili dnes na sluníčku. Právě tyto teploty v kombinaci se současnými taláry soudce hodně zlobí.

Soudce se v nich potí a tím pádem se může soustředit na jiné věci než by měl, říká soudkyně Maria Sinevičová.

To není talár ve většině případech to je skafandr, víme o případech kdy v letních měsících soudce v taláru omdlel, říká předseda Soudcovské unie ČR Jaromír Jirsa.

Požadavek je proto jasný. Soudci chtějí okamžitě po ministerstvu spravedlnosti moderní taláry, které mají oděvní podniky už dávno navrženy z mnohem lehčích tkanit.

A cena? Zhruba 3500 korun. Přepočítáno na počet soudců - stát by zaplatil 10,5 mil korun.

Na nové taláry chybí peníze

Ministerstvo spravedlnosti o nákupu nových talárů neuvažuje. A to z jednoho prostého důvodu, chybí v pokladně peníze.

Pokud jsou peníze na pozlacené kordy velitele Vězeňské služby a na rušičky, které nefungují, tak si myslím, že by měly být peníze i na taláry, brání se nekompromisně Soudcovská unie. Podle ní je Talár pracovní oděv. A tak stejně jako vojákům a policistům stát musí pořídit letní provedení uniforem, mělo by to prý platit i v případě soudců.

Myslím si, že se nebudeme dohadovat přes média, myslím, že je zde místo na to, abychom se dohadovali přímo se soudci, říká mluvčí ministerstva spravednosti.

Pokud ministerstvo spravedlnosti toto léto nekoupí odlehčené taláry, Soudcovská unie má jasný plán: "Vyzveme pana ministra, aby s námi strávil pětihodinovou poradu v taláru v 35 stupních."

Ministerská mluvčí je ale neústupná: "Pět hodin pana ministra v taláru v horku nevyřeší otázku peněz."

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz