Zpravodajství

Sprostý manuál má vychovávat zaměstnance firmy

Sprostý manuál má vychovávat zaměstnance firmy
Zdroj: TV Nova

Velmi pikantním způsobem přistoupila jedna velká počítačová společnost k osvětě a výchově svých zaměstnanců. Pro pracovníky své české pobočky v Ostravě vydala manuál jak slušně mluvit při příjezdu oficiálních návštěv. Při jeho čtení vám však dojde, že jde spíše o seznam snad všech vulgárních výrazů, které se v tradičně peprném moravskoslezském regionu používají. V oficiálním prohlášení pro nova.cz se společnost od tohoto dokumentu distancuje.

Taiwanská nadnárodní korporace patří mezi největší světové společnosti v oblasti informačních technologií. Podle charakteru manuálu to vypadá, jakoby nějaká "dobrá duše" z firmy měla starost o mluvu českých zaměstnanců při návštěvách kolegů z Asie.

"Přesně vám řekneme, jak a kdy nemluvit"

Pracovníky však "vychovává" takovým způsobem, že sice varuje před používáním sprostých slov, ale všechny tyto expresivní výrazy poctivě vyjmenovává a uvádí situace, ve kterých se nadávky obvykle používají.

Firma však od manuálu s těmito užitečnými radami dává ruce pryč. "Tyto ani jiné vnitřní normy v naší společnosti nemají nic společného s poskytnutým materiálem," píše naší redakci šéf administrativní divize společnsoti Asus Czech s.r.o. Keith Wong. Na dokumentu, který má naše redakce k dispozici a který jsme se pro vás rozhodli zveřejnit, je však v hlavičce jméno firmy uvedeno.

"Manažer není žádný ..."

V dokumentu psaném anglicky s českými vulgárními výrazy se například výslovně zakazuje nazývat projektové manažery a šéfy oddělení výrazy jako "kokot" nebo "sráč". Ostatní "nedoporučovaná" slova a slovní spojení jsou běžně nepublikovatelná.

Charateristický pro celý manuál je i jeho závěr. Autor v poslední větě prosí čtenáře, aby po jeho přečtení nevyslovovali přesně onen výraz, ve kterém se spojuje polibek se zadní částí těla.

Pokud má být celá věc pouhým žertem, jde o úsměvné skloubení ironického českého humoru se zcela argotickým výrazivem. Pakliže jde o skutečné rady firmy pro své zaměstnance, tak mohou lingvisté a jazykoví puristé kritizovat hrubnutí našeho jazyka.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz