Zpravodajství

Zemědělci už sklízejí brambory, stojí za tím teplo

Zemědělci už sklízejí brambory, stojí za tím teplo
Zdroj: TV Nova

Nezvykle brzy začala v Česku sklizeň raných brambor. Zemědělci vyjeli na pole o dva týdny dřív než v jiných letech. Brambory letos uzrály rychleji díky výrazně teplému počasí a to hlavně v Polabí, kde pěstitelé využívají blízkost řeky k zavlažování. Podle Agrární komory se začaly sklízet dřív i jahody nebo třešně. Pro zemědělce je rychlejší úroda výhodou, dřív si vydělají peníze.

Na polích s bramborami jede sklizeň naplno. Sklizeň je prý dobrá. Z jednoho hektaru odvezou traktory až 17 tun brambor - tedy skoro celý kamion. Podobné to bude i s obilím.

První úroda už plní sklady. Podle Agrární komory to pro naše pěstitele znamená výhodu. "Zemědělci budou mít dřív peníze a zákazníkům to přinese mírně snížení cen," sdělil TV Nova šéf Agrární komory ČR Jan Veleba.

Daleko dřív než v jiných letech se sklízejí také jahody. Potvrzují to i zahrádkáři.

Přesto podle Agrární komory letošek nijak zvlášť úrodný nebude. A to hlavně kvůli suchu. Sucho zatím trápí hlavně zemědělce na jihu Moravy nebo v západních Čechách.

Pěstování a původ brambor

Bramborám vyhovuje chladnější vlhké klima, jaké panuje na severu Evropy a USA, v Rusku případně ve vyšších polohách teplejších klimatických zón. Nicméně brambory nesnášejí mrazy, při déletrvajících teplotách lehce pod bodem mrazu hlízy zmrznou.

Teplota je důležitá pro klíčení hlíz. Hlízy se probouzejí při teplotách okolo šest stupňů, pro další růst jsou výhodné denní teploty okolo 20 stupňů a noční 15 stupňů. Letošní počasí tak pro ně bylo ideální. Brambory nejsou příliš náročné na typ půdy.

Po dobytí říše Inků Španěly v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. Roku 1565 dostal první větší zásilku brambor z Cuzca jako dar španělský král Filip II.

Později začali španělští námořníci používat brambory jako hlavní potravinu, což jim mimoděk pomáhalo jako prevence proti kurdějím. Nezávisle na španělských dobyvatelích se brambory dostaly do Anglie na palubě slavné Golden Hind Francise Drakea.

zdroj: wikipedia

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz