Zpravodajství

Kavárna Potmě

Jednou vyzkoušet je lepší než stokrát slyšet. Přesně podle tohoto moudra naši nevidomí spoluobčané připravili pro řadu z nás zdravých lidi zážitek na celý život. Zítra totiž v Praze otevřou na osm dní speciální kavárnu nazvanou Potmě. Už název dává tušit, že návštěvníci toho nevídaného zařízení, budou muset používat všechny jiné smysly, než svůj zrak.

Vypadá jako každá jiná kavárna s jedním jediným, ale zásadním rozdílem. Je tu úplná tma. Hned, jak do kavárny vstoupíte, uvidíte, vlastně neuvidíte vůbec nic. Výjimkou je pouze infra kamera, která snímá histy. Hned při vstupu se vás ujme jeden z 12 nevidomých profesionálů. Jakmile vás usadí ke stolu, přijde vás obsloužit nevidomý personál. Káva zde sice stojí 70 korun, jako dárek si však budete moci odnést na památku hrníček se světluškou, logem nevidomých.

Výtěžek z kavárny bude použit pro potřeby nevidomých a pomůže jim v jejich rozvoji.
Kavárna má lidem přiblížit svět nevidomých. A stejně jako v Londýně, Moskvě a nebo Paříži, kde jsou podobné restaurace vybudovány nastálo, na tu českou mobilní návštěvníci prý nikdy nezapomenou.

Stejně jako Pražané, kteří si mohou kavárnu Potmě vyzkoušet až do 13. června, budou mít podobnou šanci i návštěvníci karlovarského filmového festivalu, kam se kavárna přestěhuje.

 

Televizní noviny, nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz