Zpravodajství

Dvouleté děvče si poleptalo jícen, vypilo Savo

Dvouleté děvče si poleptalo jícen, vypilo Savo

Případů dětí, které se nevědomě napily čisticích prostředků a skončily s poleptaným jícnem v nemocnici, přibývá. Alarmující je, že počet takových úrazů stále roste. Lékaři ročně hospitalizují stovky dětí. Poslední takové neštěstí se teď stalo v Ústí nad Labem. Teprve dvouletá holčička se napila Sava.

Zdroj: TV Nova

Dvouletá Natálka si hrála před domem na zahradě. Její maminka o kousek dál čistila Savem bazén. Stačilo zazvonění mobilu. Paní Siváková si pro něj odběhla. V ten moment holčička zbytek dezinfekčního přípravku vypila.

Lékaři museli malé Natálce zavést nosem hadičku do žaludku. Ta tam stráví čtyři týdny. Poškozený jícen se totiž při hojení zužuje.

Přípravek, kterého se Natálka napila, voní jako maliny, po požití je ale velice nebezpečný. A právě před chemikáliemi, které děti lákají vůní, tvarem lahviček nebo barevnými etiketami varují lékaři nejvíce. Děti si je mohou splést třeba s limonádou.

Odborníci upozorňují: "Dbejte na to, ať dezinfekční přípravek vždy uklidíte z dosahu dětí." Nechávat čisticí přípravky pod umyvadlem nebo dřezem, jak je v mnoha rodinách zvykem, může být velice nebezpečné.

Podobně jako Natálka dopadl v červenci 2005 například i Martínek z Brna, který vypil prostředek na čištění potrubí. Lékaři rodiče varují, nenechávejte ani zbytky čisticích prostředků v dosahu dětí. Jedno polknutí pro ně může mít následky na celý život.

Případ není ojedinělý

Až dvě procenta dětí skončí na pediatrické pohotovosti kvůli možné otravě. Většinou dítě sní nebo vypije látku podobnou něčemu, co má rádo - Savo, kuličky proti hmyzu, prášky na spaní apod. V 90 procentech jde o lék nebo čisticí prostředek, v 10 procentech byla nebezpečná látka přelitá do jiného obalu. Nejnebezpečnějšími místnostmi jsou kuchyně, koupelny, prádelny a garáže.

Někdy dojde u dětí i k neobvyklým případům. Předloni se v Liberci dvouleté dítě málem udusilo párkem v rohlíku. Chlapec tam vdechl sousto a zastavilo se mu srdce i krevní oběh.

Jeden muž se poleptal, když otevřel láhev Frankovky. Místo červeného vína v ní totiž byl louh. Paradoxní je, že mu víno daroval jeho blízký přítel.

Problémy s čisticími prostředky mají i Rusové. Každoročně zabije přímo otrava ethanolem 40 000 Rusů. Velkou část z toho má na svědomí právě kosmetika a čisticí prostředky. Podíl kosmetiky, brzdové kapaliny, rozmrazovačů a podobných látek na celkové spotřebě alkoholu v Rusku stále stoupá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz