Zpravodajství

Povinné ručení bude dražší, ale více ochrání řidiče

Povinné ručení bude dražší, ale více ochrání řidiče
Zdroj: TV Nova

Větší ochrana řidičů proti vysokým škodám, snadnější získání odškodného pro oběti dopravních nehod, ale zřejmě také dražší povinné ručení. To by měla přinést novela zákona, kterou připravilo ministerstvo financí a dnes ji schválila vláda. Chce tím zavést směrnici Evropského parlamentu.

O 17 milionů korun chce vláda zvýšit minimální limit takzvaného pojistného plnění pro škodu na majetku.

Každá pojišťovna tedy bude muset řidiči, který u ní má povinné ručení garantovat, že za něj uhradí škody až do 35 milionů.

Řada pojišťoven už teď totiž nabízí i jakési nadstandardní povinné ručení, kde hradí vyšší škody na majetku, než stanovuje zákon.Třeba až do 100 milionů korun.

Některé ale budou muset zvýšit limit u standardního povinného ručení.Řidiči by prý za něj kvůli tomu ale výrazně víc zaplatit neměli.
Více by se v ceně povinného ručení mohla odrazit jiná změna. Když v současné době nabouráte, jste těžce zraněný, máte zničené auto a viník nehody ujede, dostanete pouze náhradu škody za zničené zdraví. Podle vládního návrhu ale budete mít nárok i na peníze za zničené auto.

O jakou částku konkrétně by řidiči mohli na povinném ručení zaplatit víc a odkdy, ale v tuhle chvíli nechce nikdo spekulovat.

Konkrétní dopady novely zákona budou pojišťovny propočítávat až projde poslaneckou sněmovnou. Právě tam by ji ještě mohli poslanci svými návrhy změnit.

Vlastníkům a řidičům vozidel se má zjednodušit i prokazování pojištění odpovědnosti, a to zrušením dokladu o pojištění odpovědnosti. Zůstane tak jen zelená karta, která je i mezinárodním dokladem o tomto pojištění.

Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, činil na konci roku 2006 celkem 5,667 milionu aut. Povinné smluvní pojištění provozuje po demonopolizaci systému sedmým rokem devět pojišťoven.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz