Zpravodajství

Žiji s alkoholikem

Žiji s alkoholikem
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Dobrý den, před 2 lety jsem se seznámila s mužem, i když jsem byla zadaná, měli jsme spolu mileneckývztah. Když jsme se seznámili, hodně pil, prý protože měl dluhy. Já mu začala pomáhat, dluhy zmizely, jenže on pije dál. Dělá si tím problémy jak doma (žije u matky), tak se mnou, jeho pití způsobuje agresivitu a vše negativní, žárlení, hádky atd. Několikrát byl léčen na psychiatrické klinice v Brně, ale marně. Dokud je někdo pořád s ním, tak se drží, ale jakmile je chvíli sám, tak má, jak říká, deprese, opije se a alkoholem utíká z reality. Teď je na neschopence, je povoláním řidič kamionu, tak dostal samozřejmě výpověď . Když ho vezme deprese, jsou mu úplně jedno jeho povinnosti a utápí se pouze ve svých depresích. Takže ze zaměstnání ho vyhodili a mají klid, ale my, jemu blízké osoby - jeho máma a já, jsme jeho rukojmí. Je hloupé to tak napsat, ale je nám na obtíž, buď ho musíme hlídat, nebo on pije, samozřejmě ho musíme živit, respektive jeho máma, která je na vše sama jako vdova. A on se nechystá něco dělat. Jen si stěžuje, že je na obtíž. Nevím, jak s ním dál, na krizovém centru v nemocnici ho za 7 dní propustí a on je druhý den ve starých kolejích. Objednal se do léčebny na delší pobyt, ale čekací doba je neúnosně dlouhá a žít s agresivním a vydírajícím člověkem je strašně úmorné. A máme strach, že v den nástupu bude opilý, a tím pádem ani nenastoupí... Jak rychle z kola ven? Už toto trvá 3 roky. Prosím, poraďte. Děkuji

Moje milá,
váš přítel je ve stadiu takzvaně konečném. Alkohol u něj způsobil naprostou dezorientaci ve svém životě, vztazích, společnosti vůbec. Jediné, co mu teď opravdu může pomoci, je dlouhodobá léčba pod dohledem odborníků, ale i to je s otazníkem, vždy totiž závisí jen na tom, jak moc chce závislý člověk změnit svůj život. První fáze je, že si uvědomí, že má nějaký problém. V případě vašeho přítele k tomu, myslím, povede ještě dlouhá cesta.

Vy i přítelova matka pro něj děláte až příliš, někdy člověk potřebuje dopadnout až na úplné dno, aby se od něj mohl odrazit, a vy v dobré vůli nenechat jej spadnout mu bráníte v tom, aby si sám nabil pusu. Dobrou motivací pro alkoholika jsou uzavřené dveře rodiny, blízkých, lidí, na které je zvyklý a s jejichž pomocí počítá. K tomu, abyste mu ale uzavřeli dveře, je potřeba hodně vytrvalosti a nepovolit, ani kdyby na kolenou klečel a přísahal, že už se nikdy nenapije.

Jste ve velmi těžké situaci, ale věřte, že nikdo si nezaslouží tisíc šancí. Děláte hodně, podle mého názoru až moc, a někdy je lepší zavřít bránu. Vím, že je velmi těžké se odpoutat, ale myslete hlavně na sebe. Příteli řekněte, že má poslední šanci, a pakliže zklame, opustíte jej.  Zkuste se s lékařem poradit o použití například antabusu, léku, který funguje na principu blokády enzymů -  při požití alkoholu vyvolá nevolnost a zvracení. Měl by se tak vytvořit reflex alkohol-nevolnost. Ale znovu - jen když se přítel rozhodne se svou závislostí něco dělat, bez jeho spolupráce nezmůžete nic. Myslete na svůj život! Dáváním nových a nových šancí nikoho nespasíte a samu sebe zničíte. Hodně štěstí.

Volejte komu chcete, ale pište Kudlákové!

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz