Zpravodajství

Domovní nástěnky jsou při požáru nebezpečné, budou se měnit

Domovní nástěnky jsou při požáru nebezpečné, budou se měnit
Zdroj: TV Nova

Téměř každý panelák a větší dům v naší zemi čeká něco jako celorepubliková výměna nástěnek. Hasiči se totiž chystají prosadit u Evropské komise svou novou vyhlášku, která má mimo jiné řešit i únikové požární cesty. Podle hasičů jsou totiž stávající nástěnky v případě požárů až životu nebezpečné.

Lidé z paneláků a bytových domů nechtějí věřit vlastním uším.

"Připravená vyhláška je dobrá. Kromě nástěnek, totiž řeší i neuvěřitelné chování lidí, kteří do únikových cest postaví cokoli, což může mít při evakuaci fatální následky," říká mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.

Nástěnka prý může ohrozit lidský život, protože se může vznítit, může nějakým způsobem bránit v evakuaci osob.

Nejhorší jsou prý skříňkové nástěnky, o které se v dýmu lidé mohou zranit. A také nástěnky z umělých materiálů, které silně uvolňují toxické zplodiny. Jedno nadechnutí může člověka složit k zemi. A jak zní parametry bezpečné nástěnky?

Nástěnka umístěna na chráněné únikové cestě by neměla být větší než 1,3 metrů čtverečních, neměla by být tlustší než 4milimetry a navíc by neměla být z plastů.

Současné nástěnky se lidem líbí

Jde prý o výsledek složitého matematického vzorce, který sestavili čeští experti. Tato velikost ještě garantuje dostatečnou míru požární bezpečnosti.

I když náš průzkum v Praze a na Liberecku ukázal, že ani jedna z námi kontrolovaných nástěnek chystaným parametrům nevyhovuje, lidé se především těch skříňkových nechtějí vzdát. "Protože je to uzavřený a nikdo tam nemůže čmárat," říkají nájemníci. 

Vyhlášku teď posuzuje Evropská komise a pokud nevznese prostesty, už příští rok by nastala akce nástěnka, jejíž ignorování by hříšníky přišlo draho.

U fyzických osob hrozí sankce až 25 000 Kč, u podnikajících fyzických osob či právnických půl milionu korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz