Zpravodajství

Shakespeara doprovodí Maximální fotografie

Již čtvrté léto je součástí divadelních Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě výstava nazvaná Maximální fotografie. Letos budou v jižních zahradách Hradu instalovány velkoformátové zvětšeniny fotografa světového významu Ivana Pinkavy.


Výstava s názvem Salome představí celkem 34 velkoformátových zvětšenin na šestadvaceti stojanech ze skla a oceli. Černobílé snímky z let 1990-2004 zahrnují Pinkavovy slavné „portréty", ale i méně známé fotografie zátiší.

„Pinkavovy fotografie jsou fascinující právě svou záměrnou nejednoznačností," říká Pavel Lagner, kurátor výstavy. „Co je provokující, je současně intimní a útěšné, co je o smrti, je i o novém začátku. Světlo prostupuje tmou, a zda byl před objektivem muž, či žena, není zcela jisté ani důležité."

Již název výstavy naznačuje, že Pinkavovy fotografie odkazují k obecně sdíleným kulturním archetypům: v případě námětu Salome jde o „portrét" dcery krále Heroda, která si za svůj fascinující tanec řekla svému nevlastnímu otci o zvláštní odměnu - hlavu Jana Křtitele.
Výjev „dívky a smrti" známý v mnoha podobách z dějin malířství je však na Pinkavově fotografii prostoupen vlastním obsahem a intenzitou, které jim propůjčili autor i konkrétní žena na jeho fotografii. „Dívku zachumlanou v hrubém kabátě a s krutýma, možná spíš vyhaslýma očima můžeme vidět jako vražedkyni i jako oběť nešťastného milostného citu," říká Pavel Lagner, který zároveň upozorňuje na zvláštní efekt Pinkavových portrétů: „Lidé na fotografiích Ivana Pinkavy na nás hledí nejméně tak intenzivně jako my na ně," upozorňuje Pavel Lagner. „Snímky pod speciálními antireflexními skly tak fungují jako zrcadlo vlastní duše či jako hlubina, do níž se můžeme potopit."

Výstava, probíhající současně se Shakespearovskými slavnostmi od 25. června do 14. září, je k vidění každý den v Rajské zahradě a zahradě Na Valech. Vstup na výstavu je zdarma.

Schok, s. r. o

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz