Zpravodajství

Kdo může za požár desetiletí? Zatím není jasno

Vyšetřování mohutného požáru skladu pneumatik v Uherském Brodě stále není ukončeno. Zatím není jasné, jestli tisíce tun pneumatik někdo zapálil úmyslně nebo z nedbalosti. Starosta města řekl, že požár nemusel být tak velký. Ve skladu totiž podle něj nebylo dostatečné protipožární opatření.


Výsledek ohně, který řádil neuvěřitelné čtyři dny, jsou hromady zničených pneumatik, ohořelé stroje, roztavený kov. Po mohutném požáru zůstaly ve skladu tisíce tun ohořelých pneumatik, ještě dnes, po šesti dnech, je ve vzduchu cítit zápach.

Likvidační práce uvnitř skladu ještě nezačaly. Majitelé firmy zatím stále shánějí techniku a řeší, co s ohořelými pneumatikami.

Zdroj: TV Nova

"To, jak pneumatiky byly naskládané a jaký byl přistup k hasícím prostředkům, tak to nebylo v souladu s platnou legislativou," řekl

Podle hasičů to byl jednoznačně požár desetiletí. Nejdelší zásah trval 72 hodin bez přestávky.

Největší plameny, které dosahovaly do výšky čtyřiceti metrů, mohutný černý mrak byl vysoký 400 metrů.

"Člověk nevěděl, do čeho jde, v tom množství kouře nebylo nic vidět, hledali jsme jeden druhého," říká jeden z hasičů.

Hasiči spotřebovali 700 náplní do tlakových láhví a asi 200 tisíc litrů vzduchu. Mluví se také o největší spotřebě pěny a vody v jediném zásahu. Číslo přesáhlo čtyři tisíce litrů.

Škoda je asi 20 milionů

Požár hasiči a vojáci zlikvidovali až v neděli odpoledne. Sklad s přibližně 10 tisíci tunami materiálu vzplál ve čtvrtek odpoledne. Škody firma předběžně odhadla na 20 milionů korun.

Zdroj: TV Nova

Na místo dohlíželi také městští strážníci. Plamenné hoření hasiči zlikvidovali až po 28 hodinách, likvidace požáru jim však trvala 72 hodin.

Na požářišti se prostřídaly tři desítky profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů z celého Zlínského kraje. Do prací se zapojili také vojáci ze záchranného praporu s Bučovic, kteří přijeli s těžkou technikou.

Záchranáři postupně hromady hořících pneumatik za pomoci nakladačů a bagru rozhrabávali a dohašovali skrytá ohniska požáru. Ochlazený materiál přeskládávali na hromady. Práce byla velmi zdlouhavá a pro hasiče i vojáky vyčerpávající.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz