Zpravodajství

Vojenští důstojníci zbaveni trestu

Vojenští důstojníci zbaveni trestu
Zdroj: TV Nova

V případu obviněných bývalých vysokých důstojníků české armády nastal zásadní obrat. Celkem jedenáct lidí se mělo v letech 1997 až 1999 dopustit korupce a způsobit téměř půlmiliardovou škodu. Státní zástupce proto podal v dubnu návrh obžaloby k městskému soudu v Praze. Soudkyně ale už v květnu rozhodla o zastavení trestního stíhání.

Devět bývalých důstojníků armády a dva soukromí podnikatelé měli podle obžaloby dva roky podvádět při zadávání zakázek výběrových řízení na údržbu a provoz letišť.

„Jednalo se o trestný čin přijímání úplatku a trestný čin porušování pravidel hospodářského styku. Obvinění měli umožnit neoprávněné výhody společnostem ve výši až 482 milionů korun," řekla pro TV Nova Alena Vokráčková z protikorupčního útvaru.

Státní zástupce podal na všech jedenáct osob návrh na obžalobu

Případ už v květnu letošního roku projednal v neveřejném jednání senát městského soudu v Praze.
„Bylo rozhodnuto v předběžném projednání obžaloby o zastavení trestního stíhání u všech obviněných. Důvodem je zánik trestnosti," uvedla Hana Hrnčířová, soudkyně.

Kauza trvá už osm let

Soudkyně připustila, že jedním z důvodů, proč došlo k zániku trestnosti, je také fakt, že celá kauza trvá už osm let.

„Jsou to všechno bezúhonné osoby a je tam velice nízká sazba. Nebezpečnost toho jednání v kontextu se vším, co vlastně spadá do stupně společenské nebezpečnosti se dostává až na tu míru, kdy jsme jako senát dospěli k závěru, že je na místě tento postup, dodala Hrnčířová.

Další podrobnosti soudkyně nesdělila s tím, že konečné odůvodnění bude v písemném rozhodnutí.
To by mělo být vyhotoveno a rozesláno do konce července.

„Proti rozhodnutí městského soudu je možné podat stížnost. Rozhodoval by o ní Vrchní soud v Praze," řekl pro TV Nova Luboš Vlasák, mluvčí městského soudu.

Hrozí jim až 5 let vězení!

Státní zástupce další postup zváží až poté, kdy mu rozhodnutí soud doručí. V případu by mohl nastat další posun už za několik týdnů poté, kdy účastníci sporu obdrží rozhodnutí soudu.

Televizní noviny, nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz