Zpravodajství

Vojenští důstojníci zbaveni trestu

Vojenští důstojníci zbaveni trestu
Zdroj: TV Nova

V případu obviněných bývalých vysokých důstojníků české armády nastal zásadní obrat. Celkem jedenáct lidí se mělo v letech 1997 až 1999 dopustit korupce a způsobit téměř půlmiliardovou škodu. Státní zástupce proto podal v dubnu návrh obžaloby k městskému soudu v Praze. Soudkyně ale už v květnu rozhodla o zastavení trestního stíhání.

Devět bývalých důstojníků armády a dva soukromí podnikatelé měli podle obžaloby dva roky podvádět při zadávání zakázek výběrových řízení na údržbu a provoz letišť.

„Jednalo se o trestný čin přijímání úplatku a trestný čin porušování pravidel hospodářského styku. Obvinění měli umožnit neoprávněné výhody společnostem ve výši až 482 milionů korun," řekla pro TV Nova Alena Vokráčková z protikorupčního útvaru.

Státní zástupce podal na všech jedenáct osob návrh na obžalobu

Případ už v květnu letošního roku projednal v neveřejném jednání senát městského soudu v Praze.
„Bylo rozhodnuto v předběžném projednání obžaloby o zastavení trestního stíhání u všech obviněných. Důvodem je zánik trestnosti," uvedla Hana Hrnčířová, soudkyně.

Kauza trvá už osm let

Soudkyně připustila, že jedním z důvodů, proč došlo k zániku trestnosti, je také fakt, že celá kauza trvá už osm let.

„Jsou to všechno bezúhonné osoby a je tam velice nízká sazba. Nebezpečnost toho jednání v kontextu se vším, co vlastně spadá do stupně společenské nebezpečnosti se dostává až na tu míru, kdy jsme jako senát dospěli k závěru, že je na místě tento postup, dodala Hrnčířová.

Další podrobnosti soudkyně nesdělila s tím, že konečné odůvodnění bude v písemném rozhodnutí.
To by mělo být vyhotoveno a rozesláno do konce července.

„Proti rozhodnutí městského soudu je možné podat stížnost. Rozhodoval by o ní Vrchní soud v Praze," řekl pro TV Nova Luboš Vlasák, mluvčí městského soudu.

Hrozí jim až 5 let vězení!

Státní zástupce další postup zváží až poté, kdy mu rozhodnutí soud doručí. V případu by mohl nastat další posun už za několik týdnů poté, kdy účastníci sporu obdrží rozhodnutí soudu.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz