Zpravodajství

Požáry ve vedrech nemohou likvidovat letečtí hasiči

Požáry ve vedrech nemohou likvidovat letečtí hasiči
Zdroj: TV Nova

České lesy jsou v současných vedrech v obrovském ohrožení. Přestože už od března měly nad Českem létat hlídky Letecké hasičské služby, dodnes se tak neděje.

Podle hasičů za to může jednoznačně ministerstvo zemědělství, které nejenom že zaspalo při vypisování výběrového řízení na provozovatele letadel hasičské služby, ale navíc nesplnilo své sliby z dubna. Přislíbilo tehdy, že vše napraví do prvního července.

Každou vteřinou se při současném počasí může stát něco podobného kdekoli v zemi. A hasiči se o požáru téměř jistě dozvědí pozdě. Dvacet letadel, které už dávno měla hlídkovat a hasit lesní požáry, totiž není.
Podle hasičů je na vině ministerstvo zemědělství, které už v březnu mělo mít v rámci výběrového řízení nasmlouvaného soukromého provozovatele letadel. Prý ale neomluvitelně zaspalo.

Ministerstvo zpoždění vysvětluje tím, že jde poprvé o víceletou zakázku.

Jeden z neúspěšných uchazečů se odvolal, takže minimálně do příští středy smlouva nebude. Ministerstvo se ale chválilo, že i tak je hlídkování českých lesů zajištěno. Podle ministerstva hlídkování zajišťují Lesy ČR.

Hasiči nevěří vlastním uším, náměstek prý neříká pravdu.
Lesy ale tvrdí pravý opak. Přes týden prý zaměstnanci lesů hlídají pouze svůj majetek a ze země.

A tato situace se může ještě dlouho potáhnout. Stačí totiž aby se neúspěšný uchazeč, který teď vše blokuje, odvolal k Úřadu pro hospodářskou soutěž a je zle.

Letecká hasičská služba by mohla začít fungovat až v první polovině září. Tedy po období, kdy byla nejnutnější.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz