Zpravodajství

Po škeblích uhynuly i ryby

Po škeblích uhynuly i ryby
Zdroj: TV Nova

V Kyjském rybníku v Praze 9 došlo během 14 dnů už k druhému ekologickému problému. Rybník se má odbahňovat. Nejdříve ale při pracích uhynuly stovky škeblí. Teď zase stovky cejnů a plotic.

Případem se začne zabývat státní veterinární správa. Pražský magistrát dokonce zvažuje, že Českému rybářskému svazu vypoví smlouvy na všechny pražské rybníky. Rybáři se hájí, že úhynu ryb se nedalo zabránit.

Hladina částečně vypuštěného rybníka v pražských Kyjích byla v úterý posetá hnijícími těly mrtvých cejnů a línů. Hned brzy ráno přijeli rybáři a stovky uhynulých ryb vylovili.

Podle Státní veterinární správy je ryba obratlovec a vztahuje se na ni zákon proti týrání. Rybáři prý měli zabránit tomu, aby ryby bez pomoci umíraly.

Spor magistrátu s rybáři

Majitel rybníků pražský magistrát dává vinu rybářům. Prý byli o pracích na rybníku informováni včas a měli sledovat předpověď počasí. Teď magistrát uvažuje o radikálním řešení. Český rybářský svaz by mohl dostat výpověď z rybníků, které má v kompetenci.

Český rybářský svaz se ale hájí. Odbahňování rybníka prý na léto špatně načasoval právě magistrát. Rybník navíc není chovný a nedá se v něm udělat klasický výlov sítěmi.

V rybnících v pražských Kyjích už jde o druhý problém během dvou týdnů. Nejdříve tu bez pomoci hynuly stovky škeblí říčních. Ty měli sbírat pracovníci Lesů hlavního města Prahy. Lidé z okolí a ekologové si stěžovali, že záchrana neprobíhala správně.

Rybáři tvrdí, že zachraňovat živé ryby teď nejde. Pokusí se o to nejdříve v neděli. To se má ochladit. Začne se odčerpávat zbytek vody a proběhne výlov.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz