Zpravodajství

Krize na Balkáně: Celé státy jsou bez proudu

Celá Makedonie, Srbsko a Černá Hora jsou bez elektrického proudu. Výpadek elektřiny nastal kolem 16:30 odpoledne. Důvodem jsou rozsáhlé požáry a velká horka, která momentálně sužují celý Balkán. Nova.cz o tom informoval český expert zahraniční firmy v makedonském hlavním městě Skopje.

Tak rozsáhlý výpadek proudu, který by postihl několik zemí najednou, je zcela unikátním jevem. Skopje je zahaleno oparem, který je zřejmě způsoben nedalekým požárem.

Mnohé obchody v Makedonii jsou již zavřené. Firmy zaměstnance předčasně pouštějí domů z práce, uvedl pro nova.cz český zdroj.

"Výpadek elektřiny je nepříjemný, některé naše počítače jedou alespoň na generátory. Největší problém je ovšem to, že v lednici nebude vychlazené pivo," dodal s úsměvným nadhledem český zaměstnanec.

V Rumunsku již 30 mrtvých

Nejhorší je situace v Rumunsku, kde byla za posledních 24 hodin nahlášena smrt dalších 12 lidí v důsledku velkého dlouhotrvajícího horka. Ministr zdravotnictví Eugen Nicolaescu dnes v Bukurešti oznámil, že obětí na životech nynějšího extrémního počasí je již 30.

Na jihu Rumunska bylo dnes očekáváno až 43 stupňů ve stínu. Za dobu veder omdlelo v zemi na ulicích podle statistik záchranné služby na 800 lidí.

Státní orgány vyzývají občany, aby nevycházeli z domů, pokud vysloveně nemusejí, a úřady přeložily otevírací hodiny pro veřejnost na časné ranní hodiny a na večer. Od středy sice meteorologové očekávají relativní ochlazení, teploty ale stěží klesnou ke 30 stupňům.

Další obětí veder je řecký důchodce

Řecko dnes hlásí jednu oběť veder. Jde o pětasedmdesátiletého důchodce z ostrova Korfu, který zemřel na zástavu srdce. V Řecku si tak letošní horké léto již vyžádalo životy 15 vesměs starších osob.

K dalším obětem lze přičíst dvoučlennou posádku hasicího letadla, které havarovalo při boji s ohněm na ostrově Euboia. V polovině července zahynuli tři hasiči při hašení lesního požáru na Krétě.

Pro dnešek se v některých oblastech středního Řecka a v Aténách očekávají teploty kolem 45 stupňů. Úřady vyzvaly občany, aby nevycházeli pokud možno přes den ven, v Aténách a v Soluni byly zřízeny veřejné klimatizované prostory pro bezdomovce a osoby, které si doma klimatizaci nemohou dovolit.

V Itálii již vyhořelo 45 000 hektarů vysušeného porostu, hlavně lesů. Za posledních 24 hodin bylo hlášeno přes 3600 ohnisek, škody jsou odhadovány na pět miliard eur (asi 140 miliard Kč).

Šéf italské civilní obrany Guido Bertolaso situaci označil za katastrofální a vyhlásil boj "kriminálním živlům", které se úmyslným vypalováním porostu snaží dosáhnout převedení daných pozemků na stavební parcely.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz