Zpravodajství

Víza do USA budou možná do roka zrušena

Víza do USA budou možná do roka zrušena

Zhruba do roka by Češi mohli jezdit do Spojených států bez víz. Obě komory amerického Kongresu se podle zatím neoficiálních informací dohodly na jednotném znění bezpečnostního zákona, který mimo jiné upravuje i podmínky pro bezvízový styk. Česká republika je zřejmě bude splňovat.


Nová úprava umožní, aby americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti udělilo při zařazování zemí do bezvízového programu výjimku z tříprocentní hranice odmítnutých žádostí o víza v posledních třech letech.

Takový stát ovšem zároveň musí splňovat podmínku, že počet odmítnutých žádostí jeho občanů o víza v minulém roce nebyl vyšší než deset procent, nebo že počet návštěvníků z dané země, kteří překročí povolenou dobu pobytu v USA, nepřesáhne procento, které dosud nebylo stanoveno.

Českým občanům americké úřady neposkytují víza ročně zhruba v devíti procentech případů. Z tohoto pohledu by se tedy na Českou republiku zákon mohl vztahovat a s ní zřejmě z nových členských zemí Evropské unie už jen na Estonsko.

Kongres by mohl zákon schválit do konce příštího týdne. V uplynulých dnech také vzrostla pravděpodobnost, že ho prezident George Bush podepíše, protože demokraté, kteří ovládají parlament, přestali trvat na několika bodech, které hrozily prezidentským vetem.

Především ustoupili od požadavku, aby se pracovníci bezpečnostních kontrol na letištích směli organizovat v odborech, což Bílý dům rozhodně odmítal.

Po prezidentském podpisu, kdy zákon nabývá platnosti, by šest až 12 měsíců americké úřady prověřovaly, zda Česká republika novým podmínkám vyhovuje. Pokud bude odpověď kladná, vízová povinnost bude odstraněna.

Nová úprava ovšem předpokládá, že občané bezvízových zemí, včetně těch, které už do tohoto programu patřily dříve, budou muset před každou cestou do USA elektronicky poskytnout své osobní údaje americkému velvyslanectví.

Pokud vyhoví bezpečnostním kritériím, dostanou souhlas k odcestování. V opačném případě budou muset navštívit velvyslanectví osobně. Podobný způsob už USA praktikují vůči Australanům.

Za vyřízení elektronické operace si budou USA účtovat určitý poplatek - zvažuje se částka do 20 dolarů, tedy asi do 400 korun. Nyní stojí podání žádosti o vízum pětinásobek, ovšem vízum platí zpravidla pro neomezený počet vstupů během deseti let.

Podmínkou pro zařazení do bezvízového programu bude také to, že státy nejsou pro USA bezpečnostní hrozbou a že s nimi spolupracují v boji proti terorismu.

Pokud uchazeči o zrušení víz měli v předcházejících letech vyšší počet odmítnutých žádostí o víza než deset procent, musejí počkat, až budou USA schopné přesně zjistit, kolik zahraničních návštěvníků překračuje povolenou dobu pobytu.

K tomu Američané budují technická stanoviště pro záznam dat o cizincích opouštějících USA, takzvaný Exit System US Visit. Jeho instalace na všech hraničních přechodech Spojených států, včetně letišť a přístavů, může trvat ještě asi rok. Poté se teprve začne procento lidí s nepovoleným pobytem zjišťovat.

Pro některé státy, například pro Slovensko a Polsko, z toho vyplývá, že pokud bude zákon v tomto znění schválen, budou mít vízovou povinnost o něco déle než Češi nebo Estonci, u nichž vzhledem k nižšímu procentu odmítnutých žádostí o víza Američané nebudou muset zjišťovat míru nepovolených pobytů.

Dosud mohou jezdit do USA bez víz občané 27 zemí světa. Jsou mezi nimi všechny takzvané staré země EU s výjimkou Řecka. Pro nové země unie, až na Slovinsko, platí vízová povinnost, ačkoli Američané k návštěvě těchto států víza nepotřebují.

Bílý dům změnu vízového režimu podporuje. Prezident Bush několikrát zopakoval, mimo jiné při červnové návštěvě Prahy, že s Kongresem na odstranění víz těsně spolupracuje.

 

Chronologie postojů představitelů k problematice vízové povinnosti pro občany ČR:

27. ledna 2004 - Americký prezident George Bush se odmítl zvlášť zavázat v otázce zrušení vstupních víz do USA pro vybrané země. Svůj postoj zdůvodnil tím, že o tom rozhoduje jen Kongres.

17. srpna 2004 - Americká vláda oznámila, že o zrušení vízové povinnosti pro Čechy v dohledné době neuvažuje.

24. února 2005 - Prezident Bush v Bratislavě přislíbil pomoc při zmírňování vízové politiky. Řekl ale, že rozhodování o vízech je záležitostí Kongresu.

18. května 2006 - Americký Senát schválil dodatek imigračního zákona rozšiřující podmínky pro zařazení do bezvízového programu; tyto podmínky splňovalo jen Polsko.

28. listopadu 2006 - Prezident Bush v Tallinnu prohlásil, že hodlá spolupracovat s Kongresem a mezinárodními partnery na úpravách bezvízového režimu. Změnit by chtěl i podmínku, že počet zamítnutých žádostí musí být nižší než tři procenta.

29. listopadu 2006 - Bush během summitu NATO v Rize ujistil prezidenta Václava Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit.

7. prosince 2006 - V Senátu byl předložen návrh na rozšíření bezvízového režimu o státy, jež bojují s USA proti terorismu.

9. března 2007 - Šéf demokratů v Senátu Harry Reid při jednání s delegací vedenou prezidentem Klausem uvedl, že současná vízová politika USA je vůči Čechům nespravedlivá.

13. března 2007 - Senát USA schválil zákon, podle něhož může americká vláda zařadit do bezvízového programu země, které s ní spolupracují mj. při posilování bezpečnosti (včetně vydávání technicky dokonalejších cestovních pasů a sdílení bezpečnostních informací). Následovalo dohodovací řízení se Sněmovnou reprezentantů, která bezpečnostní zákon přijala v lednu, nezahrnula ale do něj vízové otázky.

19. dubna 2007 - Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po jednání s ministrem pro vnitřní bezpečnost Michaelem Chertoffem ve Washingtonu uvedl, že vláda USA podporuje zrušení víz pro ČR.

 5. června 2007 - Prezident Bush v Praze řekl, že se bude zasazovat o zrušení vízové povinnosti pro Čechy.

25. července 2007 - Obě komory amerického Kongresu se údajně dohodly na jednotném znění bezpečnostního zákona, který upravuje i podmínky pro bezvízový styk; ČR je zřejmě bude splňovat.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz