Zpravodajství

Ministerstvo nařídilo stáhnout z prodeje nebezpečné laky na nehty

Ministerstvo nařídilo stáhnout z prodeje nebezpečné laky na nehty
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo okamžité stažení z prodeje dvou laků na nehty. Obsahují totiž toxické ftaláty, které mohou při používání způsobit neplodnost. Jde o laky značky Coral a GO 4. Lak k nám dovážely firmy z Ostravska.

Toto je lak na nehty značky Coral: Jde o akrylátový lak s proteiny přírodního hedvábí. K nehtům by měl být šetrný a dodat jim pevnost a lesk. Jenže vše je jinak. Lak totiž může vážně poškodit zdraví, obsahuje totiž 5-6 % toxických ftalátů.

Stejně dopadl i lak na nehty s označením GO 4. Ten má zase nehtům dodávat vitamín E.

Místo toho jdou do těla škodlivé látky

Ftaláty - jsou nebezpečné pro hormonální a reprodukční systém, který ovlivňují, a také pro játra, ledviny a působí i na srážlivost krve.

V ohrožení jsou hlavně mladé ženy. Právě kvůli ftalátům by mohly mít potíže s otěhotněním. Ještě větší riziko je pak u těhotných žen. Ty by mohly potratit.

Oba laky se daly koupit za necelých třicet korun. Podle dodavatelů se jich do prodeje dostalo malé množství. O závadnosti prý nevěděli.

Objevení nebezpečných ftalátů v kosmetice je podle ministerstva ojedinělé. Už dříve se přitom nebezpečné látky našly v dětském dalekohledu, v přebalovacím pultu nebo v kočárcích.

Máte-li doma jeden z těchto nebezpečných laků můžete je vrátit dovozci a nebo rovnou vyhodit do koše.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz