Zpravodajství

Zemřel slavný italský režisér Antonioni

Filmový svět opět přišel o legendu režisérského řemesla. Krátce po švédském velikánovi stříbrného plátna zemřel i italský režisér Michelangelo Antonioni. Společně s Federicem Fellinim a Luchinem Viscontim patřil ke slavnému italskému triumvirátu.

Ke stěžejním dílům jeho tvorby patří snímek Zvětšenina, za niž získal v roce 1967 Zlatou palmu v Cannes a také nominaci na Oscara. Dále je to snímek Dobrodružství, za který byl v roce 1960 na filmovém festivalu v Cannes kvůli novátorskému použití filmového jazyka vypískán, získal však Cenu poroty.

Teprve postupně se režisérův osobitý styl, použitý v "tetralogii citů" (tvořené dále filmy Noc, Zatmění a Červená pustina z let 1960 až 1964), stal pojmem ve vývoji kinematografie. Na přelomu 60. a 70. let se Antonioni vypravil až za hranice své vlasti, aby natočil několik filmů, které jeho věhlas ještě posílily.

Točil i v pozdním věku

Ačkoli jej v roce 1985 postihla mozková mrtvice, k práci se vrátil. V roce 1994 začal s pomocí německého kolegy Wima Wenderse a své ženy Enricy režírovat snímek Za mraky. V roce 1995, kdy film dokončil, obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo.

Antonioni, který se narodil v roce 1912 v severoitalské Ferraře, se zpočátku věnoval psaní kritik, scénářů, byl pomocným režisérem a autorem dokumentů se sociální tématikou. Hraný celovečerní debut natočil až ve svých 38 letech.

Pohřeb bude ve čtvrtek v Antonioniově rodném městě Ferraře.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz