Zpravodajství

Vyschlé řeky trápí vodáky i zemědělce

Vyschlé řeky trápí vodáky i zemědělce
Zdroj: TV Nova

Vodohospodáři hlásí na některých českých řekách kritický stav vody. Část je už teď v polovině prázdnin nesjízdná. Nejhorší situace je v jižních a severních Čechách. Málo vody mají ale také na jižní Moravě a ve Slezsku. Řekami a potoky tam protéká jen 30 procent vody. Sucho trápí i zemědělce ti už přišli o část úrody.

Na povodí Odry vyhlásili vodohospodáři stav sucha už na pěti místech. Nedostatek vody dělá vrásky i rybářům. Ve vodě je totiž málo kyslíku a rychleji se tvoří sinice. Proto ryby tolik neberou.

Například rybář pan Konvička musel zrušit část svých sádek, zdejší potok je totiž nenaplní.

V Labi je polovina vody

Na Labi v Jaroměři každoročně protéká v srpnu průměrně 11 kubíků vody za sekundu, teď je to něco mezi pěti a šesti kubíky.

I přesto vodohospodáři říkají, že oproti loňsku je vody v Labi přibližně polovina. Aby se prý vyrovnal rekord z roku 2003, stačí, aby nepršelo ještě několik dní.

Nejhorší sezónu teď prožívají i vodáci. Průtoky některých řek v jižních Čechách jsou totiž pětinové. Pod hranicí sucha je Lužnice, Malše nebo Blanice.

Na jihu Moravy sucha dělají vrásky především zemědělcům. Řeka Morava je téměř bez vody.

Nejenom řeka Morava, ale i ostatní vodní toky vysychají a nedostatek vláhy má katastrofální důsledky. Letošní úroda jařiny je až o 75 procent menší. V některých místech se zemědělcům vůbec nevyplácí sklízet a nedorostlé klasy raději zaoraly.

Sucho bude trápit české řeky i nadále. Podle meteorologů má totiž výrazně pršet až v druhé polovině srpna.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz