Zpravodajství

Zákony čajové etikety děsí zákazníky

Majitel čajovny v anglickém Brightonu se rozhodl oživit tradiční etiketu při pití čaje. Sáhodlouhý seznam zakázaných činností při pití čaje mu však zákazníky spíše odrazuje.

Co vše se v čajovně, kterou vlastní třicetiletý David Daly, nesmí? Tak předně klást lokty na stůl. Cinknout při míchání čaje lžičkou o šálek. Napadnout slovně Její Veličenstvo královnu Alžbětu II. Vysrknout čaj ze lžičky a pohrávat si s kostkou cukru. A kdo nevypne mobilní telefon, nebo si do čaje namočí sušenku, bude rovnou vyveden.

"Chci návštěvníkům nabídnout takovou úroveň, jakou měl čaj o páté v hotelu Ritz," vysvětluje David Daly. "Jde o to, respektovat umění popíjet čaj a mí hosté to tak chápou. Jen jeden se snažil nenápadně telefonovat a když jsem vešel do místnosti, strčil mobil rychle pod stůl. Jiného hosta stačilo nenápadně očima upozornit, že si zapomněl lžičku v šálku."

Čajová etiketa je v současné době dodržována mnohem přísněji ve Spojených státech, než v Británii, která je po Irsku největším konzumentem čaje na jednoho obyvatele.

Američtí odborníci dokonce doporučují používat pro konzumaci tohoto nápoje používat výraz "pít čaj" místo "dát si čaj", neboť to zní příliš vulgárně. Hubička u konvice na stole musí vždy směřovat k hostitelce a mezi jednotlivými loky je nutné šálek postavit na stůl. Nikdy nesmí být během konverzace držen ve vzduchu. Do čaje se nefouká a šálek se nikdy nebere do dlaní. A zamíchat v něm cukr, to už je úplné umění: "Nemíchejte čaj nikdy krouživým pohybem, který může vyluzovat zvuk. Jemně pootočte lžičkou z pozice na šesté hodině ke dvanácté, a to třikrát za sebou," předpisuje etiketa.

S tím vším David Daly vřele souhlasí, jen v jednom případě se od zámořských odborníků liší, a to v pozici malíčku při zdvihání šálku k ústům. Podle něj jde u zdviženého malíčku totiž o pozůstatek z dob, kdy šálky neměly ouška, a tudíž o přežitek, který dnes nemá své opodstatnění.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz