Zpravodajství

Utahujte opasky! Zase zdraží elektřina!

Utahujte opasky! Zase zdraží elektřina!
Zdroj: TV Nova

Cena elektřiny pro domácnosti od příštího roku opět stoupne. Podle některých odhadů až o dvacet procent. Energetický regulační úřad totiž zvedne cenu regulované elektřiny mnohem víc, než tomu bylo v minulých letech. Zdražení zřejmě plánuje i největší dodavatel elektřiny, firma ČEZ.

Konečná cena elektřiny má dvě složky. Takzvanou regulovanou a silovou. V příštím roce podraží obě. Ta regulovaná kvůli vyšším nákladům na přenos elektřiny a její distribuci.

Elektřiny je málo
Ekonomové to potvrzují. V Evropě elektrická energie prostě chybí a poplatky se zdražují. A to především poplatek za přepravu, poplatek za distribuci, systémové složky. "Ve střední Evropě se totiž postupně uzavírají bloky některých elektráren, tím pádem klesá nabídka elektřiny", řekl TV Nova předseda regulačního úřadu Josef Fiřt.

Ceny budeme znát na podzim

O kolik přesně cena regulované složky stoupne, chce úřad zveřejnit v listopadu. Podle našich informací by to mohlo být až o deset procent.
A nejen to. Na podzim chce novou cenu elektřiny, tedy už zmíněné silové složky, zveřejnit také ČEZ. Odborníci i tady počítají s tím, že cena půjde vzhůru. Zdražení konečné ceny tak bude velmi citelné.
Podle našich informací ceny elektrické energie v příštím roce pravděpodobně vzrostou dvouciferným tempem, to znamená zhruba do dvaceti procent.

Průměrná česká domácnost by tak celkem mohla zaplatit měsíčně až o tři sta korun navíc. Lidé, kteří elektřinou i topí, by si měli vyšetřit až tisícikorunu.

Cenami elektřiny by se v budoucnu mohla zahýbat i novela energetického zákona, která by měla upravit českou legislativu podle té evropské. Vláda by ji měla projednat na podzim.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz