Zpravodajství

Jízda po dálnici nás přijde draho!

Jízda po dálnici nás přijde draho!
Zdroj: TV Nova

Jezdíte často po dálnici? Pak nemáme příliš veselou zprávu. I když je dopravní situace na dálnicích vcelku nevalná, opět se budeme muset, coby řidiči, připravit na další zdražování dálničních známek. Cena za propustku na dálnici stoupne o více než deset procent.

"Roční známka pro osobní automobil vyjde na 1000 místo dosavadních 900 korun, pro nákladní vůz nad 3,5 tuny se cena zvýší na 8000 ze 7000 korun", řekl serveru nova.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. A podraží také krátkodobé kupony. "Toto zdražení nebude nijak výrazné, v řádech se bude jednat o desetikoruny", doplnil Hanzelka.

Ministerstvo dopravy chce podle Hanzelky zvýšením cen zajistit větší příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury. Úřad očekává, že výnos z dálničních známek se v roce 2008 oproti letošku zvýší o 350 milionů korun. Letošní výnos z prodeje dálničních známek bude zhruba 2,3 miliardy korun. Větší část, 1,4 miliardy, zaplatí majitelé osobních vozů.

Zdražení prý není přemrštěné 

Zvýšení cen o více než deset procent není podle Hanzelky nijak přemrštěné. "Cena kuponů se naposledy zvyšovala na konci roku 2003 s účinností od roku 2004. Navíc se za tu dobu zvýšila délka dálnic a rychlostních silnic asi o sto kilometrů," upozornil mluvčí.

Formálně musí změnu cen schválit ještě vláda. Novela jejího nařízení by měla vstoupit v platnost 1. prosince, aby se dodržel obvyklý přesah platnosti ročních kuponů. Ty začínají platit vždy měsíc před začátkem kalendářního roku, na který byl kupon vydán, a řidiči na ně mohou jezdit ještě v lednu následujícího roku.

Ceny dálničních známek pro rok 2008

Pro vozidla do 3,5 tuny

kupón R (roční) dosud 900,- Kč nově 1000,- Kč
kupón M (měsíční) dosud 300,- Kč nově 330,- Kč
kupón D (sedmidenní) dosud 200,- Kč nově 220,- Kč

Pro vozidla nad 3,5 tuny

kupón R (roční) dosud 7000,- Kč nově 8000,- Kč
kupón M (měsíční) dosud 1750,- Kč nově 2000,- Kč
kupón D (sedmidenní) dosud 650,- Kč nově 750,- Kč

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Píše se na Deník.cz