Zpravodajství

V německém vlaku si od soboty nezapálíte!

Kuřáci to mají den ze dne těžší a těžší. Nejen, že už si nezapálí na dlouhé cestě českými luhy a háji ani u kávy v jídelním voze, od září začíná platit úplný zákaz kouření také ve všech německých a rakouských vlacích. Nové nařízení se dotkne také českých pasažérů. Platí totiž i pro soupravy, které jezdí přes území České republiky. Serveru nova.cz to potvrdil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.„ČD zcela pak zakážou kouření ve vlacích od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád", doplnil.

Zářijový zákaz kouření ve vlacích ale neplatí pouze pro německé a rakouské vlaky. Týká se všech vlaků na území obou států. Znamená to, že pokud cestující pojede v kuřáckém kupé českého vagónu, bude muset po překročení hranic s Německem cigaretu jednoduše típnout.
Podobně na tom budou například kuřáci v maďarských vlacích, které vjedou po 9. prosinci na území ČR.

Na hranicích budete muset cigaretu típnout

„Německé a rakouské vlaky, ve kterých byli zvyklí cestující kouřit, budou od 1. září 2007 i na českém území nekuřácké. Pokud pojedou cestující ve voze Českých drah, kde se kouřit ještě smí, například do Drážďan, musí počítat s tím, že odjezdem z Děčína se stane celý vlak nekuřáckým", doplnil pro server nova.cz Kubala.

„Například vlak EuroCity HUNGARIA, který jede z Budapešti přes Prahu až do Berlína a je sestaven z maďarských vozů, zůstává dál kuřáckým spojem. Ovšem od 1. září v něm mohou cestující kouřit jen k německým hranicím. Od 9. prosince, kdy u nás začne platit nový jízdní řád a také zákaz kouření ve všech spojích, si bude možné v HUNGARII zapálit jen mezi Budapeští a Kúty, což je poslední stanice na Slovensku, než vlak vjede na české území", řekl Ondřej Kubala.

"Jdeme stejným směrem jako ostatní evropské státy a chceme podporovat zdravý životní styl," řekla ředitelka odboru osobní dopravy a přepravy ČD Luďka Hnulíková. Odlišně zatím uvažují například v Polsku nebo Maďarsku, kde žádné plány na zákaz kouření nejsou.

Trocha vlakové kuřácké historie

Na počátcích existence železnice se kouřilo ve vlacích všude. „Bylo nepsaným pravidlem bontonu, že pokud přisedl muž k dámě, zeptal se, zda ji nebude vadit, když si zapálí. Pokud muž dámy ve vlaku nerespektoval, obracely se na průvodčího, který v této záležitosti rozhodl a kuřákovi v přítomnosti dam kouřit zakázal", řekl Kubala.

Krátce před koncem 19. století byla zavedena speciální dámská kupé, aby pánové neobtěžovali dámy dýmem například z doutníků. Tato praxe k nám přišla z Německa. „Šlo o speciální kupé, kam směly nastoupit pouze ženy a kde se nesmělo vůbec kouřit", doplnil. Po první světové válce se podíl kuřáckých a nekuřáckých oddílů v železničních vozech ustálil na poměru 2:1 ve prospěch kuřáků, v třicátých letech už to bylo přibližně 1:1.

Počet kuřáckých vozů se snižoval

V šedesátých letech byly tehdejší dvounápravové vozy, kde se smělo kouřit, označovány cedulkami „Kuřáci", poměr se ovšem už snižoval na 2:1 ve prospěch nekuřáků. V 80. letech už jezdily masivně čtyřnápravové vozy, které známe z dnešní doby a podíl nekuřácké části ve voze se stále zvětšoval, přibližně na 3:1. Ve vlacích začala být zároveň naprostá většina vozů nekuřáckých. Na začátku jednadvacátého století kuřácké vozy postupně mizí. Od 9. prosince 2007 budou všechny vlaky provozované Českými drahami nekuřácké.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz