Zpravodajství

Do Vyškova dorazily první Pandury

V pátek byly oficiálně představeny první dva obrněné vozy Pandur, které bude využívat česká armáda. V noci na pátek byly dopraveny do vojenského areálu ve Vyškově, kde je budou v průběhu příštího měsíce testovat. Pokud vše dopadne dobře, zhruba za měsíc by jich měli mít k dispozici sedmnáct.

 

Prvních 17 bude vyrobeno ještě letos v Rakousku, další do celkového počtu 199 už se budou vyrábět v České republice. Náklady na nákup těchto obrněnců přesáhnou dvacet tři miliard korun. Jde tak o největší armádní zakázku v historii České republiky.

Vozidlo pro 11 lidí

Páteční prezentace obrněnců proběhla za velkého zájmu novinářů. Všichni ale odjížděli zklamáni z toho, že jim nebylo umožněno nakouknout do útrob Panduru.

Našim reportérům se ale podařilo zjistit, že bude vypadat zhruba takto: v levé části přídě bude sedět řidič a vedle něj je umístěn motor a automatická převodovka. Obrněnec má dvojité dno na ochranu proti pozemním minám. Ze stejného důvodu jsou i sedačky zavěšeny na střeše korby. Vozidlo dokáže i plavat. Posádku tvoří až 11 lidí.

Zkoušet budou do října 

Zkoušky rakouské zbrojovky Steyr a vojenského výzkumného ústavu ve Vyškově potrvají do 23. října, odborníci při nich mají prověřit, zda vozy vyhovují předepsaným technickým parametrům.

Vozy se budou vyrábět v 18 konfiguracích, nejpočetnější skupinou bude 63 bojových vozidel pěchoty. V transportérech budou použity technologie, které už česká armáda používá. Neměl by tak nastat problém s kompatibilitou s ostatním armádním vybavením. Na výrobě vozidel se podílejí i české firmy.

Kontrakt za více než 23 miliard korun podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) loni po volbách, po kterých se jeho strana nedostala do parlamentu. Podle kritiků k tomu v té době neměl mandát.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz