Hasičům tiká časovaná bomba. Při zásahu u požárů totiž často zjišťují, že kvůli nízkému tlaku vody nemůžou rychle hasit. Na místo pak musí vodu dopravovat odjinud a volat posily. Vodárny ale tvrdí, že na opravu vodovodních sítí chybějí peníze. Reportáž připravil Adam Halmoši.
Noční požár ubytovny v Praze: O záchraně majetku a životů rozhoduje každá minuta. Jenže hasiči zjišťují, že v hydrantu je nízký tlak.
„Museli jsme zařídit doplňovací stanoviště na vzdálenějších místech," řekl TV Nova velitel zásahu Daniel Biško.
Požár kasina v centru Brna před pěti lety: Při zásahu zamřeli dva hasiči. I tady byl velký problém s vodou.
„Některé hydranty nebyly funkční., byl i nedostatečný tlak," řekl nám mluvčí hasičů HZS Jihomoravského kraje Josef Sláma.
Vodovody jsou staré
Vodárny říkají ale říkají, že tlak v potrubí zvyšovat nemůžou. Spousta vodovodů je totiž stará. Hrozí, že větší tlak
by je roztrhal. Problémy s hydranty tak mají hasiči i na dalších místech.
„Hydrantová síť má nízkou hustotu hydrantů ve městech a jsou problémy i s tlakem," informoval o problému Roman Hlinovský, náměstek ředitele HZS Liberecký kraj.
Vůbec největší problémy jsou ale v Praze
Na některých místech leží v zemi trubky staré 60- 80 let. Dokonce už existuje i seznam míst, kde není možné tlak vody zvyšovat. Týká se to z velké části především historického centra, území navazujícího na historické centrum, Holešovic a Vršovic.
Rozvodné sítě má na starosti ministerstvo zemědělství
To tvrdí, že tlak vody je pevně dán předpisy a zvyšovat ho nelze. A opravy? Na ty prý není dost peněz. Vlastníkům rozvodů vody přitom při neudržování sítí v odpovídajícím stavu hrozí ze zákona pokuta až půl milionu korun.
To by je ale musel někdo zažalovat! Ministerstvo se na něco takového ale nechystá.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz