Zpravodajství

Čechy překvapily ranní mrazíky

Máme za sebou zatím nejchladnější ráno. Ve srovnání s loňským rokem přišly přízemní mrazíky o měsíc dřív. S nízkými ranními teplotami můžeme podle meteorologů počítat až do začátku příštího týdne. Nejníže v pátek klesly teploty na horách.

Pohled z okna ráno některé lidi v horských oblastech překvapil. Louky pokryla jinovatky, květiny omrzly. Tráva křupala pod nohama.

Podobně to vypadalo i v ostatních oblastech, kde se teploty v pěti centimetrech nad zemí pohybovaly mírně pod nulou. Ve městech bylo o něco tepleji.

"Četné přízemní mrazíky byly zaznamenávány zejména v horských oblastech a to v Krušných horách, Krkonoších a také na Šumavě," řekla TV Nova meteoroložka Dagmar Honsová.

Někteří řidiči na horách si ráno museli přivstat, vzít do ruky škrabku a všechna okna u auta očistit.

Podle meteorologů se ranní mrazíky objeví ještě během víkendu.

Příjemný víkend 

Byť studené počasí už pomalu klepe na dveře a řidiči už občas ráno musejí seškrabovat námrazy z aut, víkend bude převážně ve znamení příjemného počasí. Rtuť teploměru by se měla v neděli vyšplhat až ke 20 stupňům. 

O babím létu se ale nyní podle meteorologa Jana Horáka hovořit nedá. "Babí léto přichází v poslední dekádě září a většinou trvá ještě do začátku října," sdělil Horák našemu serveru. Podle něj se mohou Češi těšit i letos na příjemný konec září. "Podle předběžných údajů by mělo 28. září na Václava být až 23 stupňů," uvedl Horák.

V pátek slunečná idylka

Pátek ale přinesl na většině území příjemné slunečné počasí. V Čechách by ale měla k večeru přibývat oblačnost. Fouká mírná jihozápadní vítr rychlostí až pět metrů za sekundu. "Odkud fouká vítr, odtud přijde drahota," taková je pranostika pro pátek 14. září. Pokud je pravdivá, hlouběji do peněženek budou muset sáhnout lidé v okolí Šumavy. Teploměry ukážou až příjemných 22 stupňů. Na horách bude chladněji, meteorologové odhadují teploty kolem 15 stupňů.

Už v sobotu se do Česka dostane od severozápadu studená fronta. To bude znamenat pokles teplot. V sobotu by tak mělo být chladněji. Nejvyšší teploty by měly atakovat 17 stupňů. Obloha bude zatažená. Vítr bude v sobotu foukat rychlostí osm metrů za sekundu od severozápadu.

Lépe bude v neděli, kdy odborníci předpovídají polojasno. Po ránu ale můžou podle Horáka některé překvapit přízemní mrazíky.

Rtuť teploměru opět přes den překročí 20 stupňů. Ještě v pondělí si užijeme teplejšího počasí. Mělo by být skoro jasno s teplotami až do 23 stupňů.

Pak se ale počasí změní a nastane sychravý podzim plný deštivých přeháněk. Lépe by mělo být až o dalším víkendu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz