Zpravodajství

Češi hrají prim v cestách za dobrodružstvím

Dávno pryč jsou doby, kdy jedním z největších adrenalinů bylo pro Čechy dojet po křivolakých východoněmeckých dálnicích až na Rujanu a tam si dát lahodný řízek. České ahoj můžete zaslechnout v různých koutech světa. Novým trendem je aktivní dovolená, Češi si často nenechají ujít turistické túry či rafting.

"Češi cestují do neobvyklých destinací skutečně hodně, možná i nejvíce ze všech národů v přepočtu na počet obyvatel, s Čechy se totiž skutečně potkáváte ve všech částech světa včetně džunglí, pouští nebo ledovců," sdělil našemu serveru Tomio Okanuta z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Chcete dovolenou, kde téměř nepotkáte ani živáčka? Vydejte se do rumunských či ukrajinských hor! Ovšem nebuďte překvapení, když kromě medvědů potkáte i krajany. Odlehlé kouty tamních Karpat lákají čím dál více Čechů. I v Alpách není Čech vzácným druhem. Odhadem až třetina turistů pochází z Česka.

Češi ale neholdují agroturistice. Jízda na koni české lidi na rozdíl od jiných Evropanů příliš neláká.

"Češi ve větším měřítku než jiné národy vyžadují aktivní formu dovolené. Roste jak počet turistů, kteří si podobné zážitky kupují u cestovek, ale především těch, kteří jezdí samostatně a maximálně si kupují některé aktivity na místě," uvedl Okamura.

Pohřešovaní Češi

Češi někdy ale přecení své síly. Často se tak z ciziny nevrátí. Někteří jsou dlouhodobě pohřešovaní. Od loňského roku stoupl počet Čechů, které úřady dlouhodobě pohřešují ve světě. Ministerstvo zahraničí má v současné době informace o 21 českých občanech, kteří chybějí svým blízkým. Loni v únoru to bylo o šest méně. Od té doby se objevily nové případy. Například v Británii se hledají čtyři lidé, odpovědělo ministerstvo zahraničí. Jedná se o lidi, kteří na ostrovy přijeli za prací.

Jejich příbuzní o nich od té doby neslyšeli, uvedlo ministerstvo.
Podle informací české diplomacie se ani v poslední době nikam neposunul případ tří mladých lidí, kteří před šesti lety zmizeli v albánských horách. Michal a Jan Pavelkovi a jejich přítelkyně Lenka Tučková byli naposledy spatřeni v srpnu 2001.

V témže roce se ztratila mladá Češka v Ekvádoru. Jana Kubištová zmizela v tamních horách.

Češi by si měli dát pozor při cestování do těchto rizikových oblastí: Írák, Afghánistán, Vazíristán v Pákistánu, východní Írán u afghánských a pákistánských hranic, jižní část Filipín, Somálsko, Súdán, Středoafrická republika, Nigérie, obě Konga, sever Nigeru, Libérie, Pobřeží slonoviny, severovýchodní Angola, západní oblasti Burundi a Rwandy, sever Alžírska, hraniční oblasti Gruzie, pouliční kriminalita prudce roste v městech Venezuely a velkých městech Brazílie a obecně ve všech slamech okolo velkých měst kdekoliv na světě, zaminované jsou dále hraniční oblasti Libye (kromě hranice s Alžírskem), hraniční oblasti Zimbabwe a Mozambiku, hory v Kosovu, částečně v Bosně a Hercegovině, hraniční oblasti Turecka s Irákem, částečně džugle v Kambodži a Vietnamu.

Pokud se rozhodnete cestovat do méně obvyklé destinace, měl by o vašem záměru rozhodně někdo v ČR vědět, nejlépe rodina, v zaměstnání či přátelé.

Češi někdy schválně cestují do míst, která nejsou bezpečná. Příkladem jsou časté zájezdy do Egypta, který bývá oblíbeným terčem islámských teroristů. Čechům se ale zamlouvají nízké ceny dovolené v exotické africké zemi na Nilu.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz