Zpravodajství

Za fotky mrtvého Svobody doživotní zákaz práce u policie

Za fotky mrtvého Svobody doživotní zákaz práce u policie
Zdroj: TV Nova

Kolínský soud vynesl rozsudek v kauze prodeje posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody deníku Blesk. Podle Mladé fronty dnes dal dvěma ex-policistům podmíněný trest a zakázal jim navždy pracovat u policie i armády.

Soud rozhodl trestním příkazem, proti kterému mohou expolicisté podat odpor. V takovém případě se bude kauza projednávat v hlavním líčení. Podle soudce byl motivem Aleše Sobotky a Ladislava Chábery zřejmě momentální nápad a snaha získat rychle peníze. Svým činem ale přišli nejen o práci, ale také o doživotní rentu. Oba jsou momentálně bez zaměstnání.

Hrozil jim rok vězení

Oběma obžalovaným hrozil až rok vězení. Podle serveru Novinky.cz dostali muži trest šest měsíců s roční podmínkou.

"Byli odsouzeni za trestné činy poškození a zneužití záznamu na nosičích informací a porušování povinností dozorčí služby," sdělil iDnes mluvčí okresního soud v Kolíně Jiří Kruml. Mladšímu z mužů navíc soud zabavil mobilní telefon a necelých šest a půl tisíce - zbytek peněz, které dostal za Svobodovy snímky.

Ovládla je vidina snadných peněz

Skladatel Svoboda se koncem ledna zastřelil na zahradě své vily v Jevanech. Dnes už bývalí policisté Aleš Sobotka a Ladislav Chábera z kosteleckého obvodního oddělení měli zrovna službu. Ani jeden z odsouzených nebyl po Svobodově sebevraždě na místě činu. Fotografie zastřeleného hudebníka získali až ze služebního počítače a za deset tisíc korun je prodali Blesku.

Chábera do deníku volal a fotky nabídl, Sobotka je pak předal redaktorovi deníku a získal za ně peníze. Oba byli okamžitě propuštěni od policie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz