Zpravodajství

Podzimní deprese? Postavte se jim!

Ach jo, povzdechnete si každé ráno, když se soukáte z vyhřáté postele do práce. Zase je tu podzim, a s ním sychravá rána, zatažená obloha a déšť. A i když je podzim roční období jako každé jiné, po jaru snad dokonce nejkrásnější, protože je barevné a mělo by být tudíž veselé, přepadnou vás chmury, melancholie a únava.

Někdo tomu říká podzimní deprese, ale s depresemi toto střídání nálad a úbytek energie podle psychologů nemá nic společného. "Podzimní deprese, stejně tak ty jarní, nejsou nemocí, skutečnými depresemi," řekla našemu serveru psycholožka Jitka Douchová.

"I když můžou být cestou k onemocnění zvanému deprese, souvisejí naše podzimní změny nálad a návaly melancholie spíše s tím, že máme pocit, že všechno to, na co jsme se od jara těšili, léto a krásné počasí, skončilo a nic hezkého už nás nečeká. Před námi je dlouhá a náročná zima, sluníčko s námi hraje na schovávanou, dny se zkracují. To všechno má vliv na naše duševní rozpoložení," doplnila Douchová.

Trocha odbornosti

I pro duševní stavy, se kterými se potýkáme na podzim nebo na jaře, mají odborníci ve svých slovnících pojmenování. Podzimní únava, (před)jarní únava, zimní smutek (Winter blues) a mírné deprese jsou méně odborné výrazy pro oficiální termín Mezinárodní klasifikace nemocí Sezónní afektivní porucha (Seasonal Affective Disorder - SAD, anglicky smutný).

Podle studie z roku 2004 jsou více náchylné ženy a osoby mladšího a středního věku. Na změny světla jsou více citlivé děti. Má na ni také vliv roční období narození: lidé narození na podzim a v zimě mají významně vyšší sklon k melancholii, větší výskyt depresí i sezónní deprese.

Hlavním příznakem je apatie a skleslost. U části osob se ještě vyskytují příznaky: přejídání, touha po sladkostech, přibývání na váze, pokles až ztráta sexuální touhy, ospalost ve dne, sklon k nadměrnému spánku.

Poruchy spánku a splín

Mnozí z nás trpí nespavostí a splínem. A není se čemu divit. Když uvážíme, že příroda na podzim sklízí vše, co v době jara započalo, a co v létě uzrálo. I my sejeme, tvoříme a sklízíme. Ne každá setba se nám vyplatila, mnohé naše snažení se projevilo jako chybné, jiné nesplnilo naše očekávání. I tak vnímáme podzim. Jako období sklizně. A když máme pocit, že se nám něco nezdařilo tak, jak jsme si představovali, cesta pro deprese, podpořené i proměnou energií v přírodě, se otevírá.

Nepoddávejte se tomu

Nicméně podle psycholožky Jitky Douchové bychom se tomu neměli tolik poddávat. "Je třeba se v hlavě naprogramovat na to, že to tak prostě bude, že ubude slunce i světla, a přijmout to jako každoroční nezvratný fakt, jako něco, co prostě nezměníme. A věci, které nemůžeme ovlivnit, prostě pustit z hlavy a nenechat se tím vyvádět z míry," řekla nám Douchová.

Důležité je podle ní také to, abychom si vytvořili pestrý program na dlouhé šedivé večery a propršené podzimní víkendy. "Ideální je, pokud počasí dovolí, vyrazit do přírody. Nadýchat se vzduchu, rozhlédnout se v prostoru, nasát energii barev, kterých je všude kolem víc než dost," řekla Douchová.

"A samozřejmě sport. Nedá se říct, že k zahánění podzimních depresí se nejlépe hodí ten či onen sport. Každý ať dělá, co mu nejvíc vyhovuje. Nicméně je důležité udržovat tělo v kondici před nadcházející zimou, vytvářet si zásobu endorfinů, které nám pomůžou se s podzimní depresí a únavou hravě vypořádat," doplnila psycholožka.

Pár tipů na sychravé večery

Je důležité posílit tělo, ale i pohladit duši. Pokud jste oslabeni po psychické stránce, starosti, únava, deprese snižují odolnost organismu a jste tak více vystaveni riziku, že onemocníte. "Hýčkejte proto více než jindy svoji duši, dělejte si drobné radosti, kupte si něco nového na sebe, zajděte si ke kadeřníkovi, na masáž nebo si třeba jen kupte pěknou knížku, která vás na chvilku odvede od každodenních starostí," radí Douchová.

Naše tipy pro zdravé tělo i ducha

Zkuste si udělat teplou bylinkovou koupel, třeba s levandulí (prodávají se už připravené v sáčku, který potom položíte do horké lázně) nebo si koupíte už namíchanou olejovou koupel a přidáte asi 2 polévkové lžíce do teplé lázně: zkuste třeba meduňku, mandarinku nebo růži. Vybírejte kvalitní s přídavkem čisté silice a naložte se minimálně na 15 minut.

Uvařte si hrnek čaje třeba z čerstvého zázvoru, přidejte citrón a zachumlejte se do postele. Tento lektvar podle receptu našich babiček je skvělý na posílení imunity. Byt provoňte eukalyptem nebo levandulí a oblečte ho do podzimních veselých barev. Nebojte se experimentovat!

Z receptů našich babiček

Pokud nemůžete spát a máte pocuchané nervy, zastavte se u báby kořenářky a udělejte si zásobu. Například kozlíku lékařského. Své udělají i chmelové přípravky nebo třezalkové dražé. Rovněž pak kvalitní hořká čokoláda obsahuje látky, které člověku pomohou s řešením depresivního stavu. Nejdůležitější je najít v sobě opět vnitřní klid a novou motivaci.

Věnujte se prostě tomu, na co přes léto nebyl čas. Naučte se využít večery doma pro sebe. Dívejte se na filmy, věnujte se hrátkám na milostném poli. Ne nadarmo se říká, že právě na podzim bývá počato nejvíce dětí.

Prostě se naučte podzimu si užívat stejně jako jiných ročních období a nepropadejte panice jen proto, že se to na podzim dělá.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz