Zpravodajství

U Hodonína vyhořel významný velkomoravský skanzen

U Hodonína vyhořel významný velkomoravský skanzen
Zdroj: HZS

V noci na úterý hořel Národní památník Slovanské hradiště v Mikulčicích u Hodonína. Plameny šlehaly z administrativní budovy. Popelem lehlo i místo, kde byly výsledky pěti desetiletí archeologických výzkumů z období Velké Moravy. Při požáru zahynul noční hlídač.

Kolem druhé hodiny ráno pohltily budovu památníku několikametrové plameny. Po dřevěné konstrukci se oheň rychle šířil. Hašení uvnitř budovy ani nepřipadalo v úvahu.

"Dovnitř jsme vstoupit nemohli, byl tam příliš velký žár," řekl TV Nova hasič František Benada.

Požár ohlásil noční hlídač památníku. Podle všeho se sám snažil s plameny bojovat, ale zůstal uvězněný v budově. Jeho tělo objevili po příjezdu hasiči.

Kolem sedmé ráno se do památníku začínají sjíždět zaměstnanci. Při pohledu na ohořelé trosky jsou v šoku. V budově byla nejen část depozitáře ale především většina dokumentace prováděných výzkumů. Nikdo neví, jestli se něco podaří zachránit. Přitom jen za několik týdnů se už všechny dokumenty měly stěhovat do zrekonstruované vedlejší budovy.

Mikulčice se navíc právě letos snažily o zapsání památníku na seznam kulturního dědictví UNESCO. Žádost mělo Mnisterstvo podat do konce září. Požár tuto proceduru jistě velmi zkomplikuje.

Podle vyšetřovatele hasičů požár zřejmě vznikl kvůli závadě na elektroinstalaci. Jestli se nakonec podaří zachránit nějaké dokumenty, bude jasné až po úplném uhašení a prohlednání trosek.

Výběr požárů kulturních a historických památek v ČR od roku 1995:

20. dubna 1995 - Nedopalek byl příčinou požáru Chodského hradu v Domažlicích, který byl právě v rekonstrukci (v objektu byla i expozice městského muzea). Celková škoda činila 15 milionů korun. Muzejní depozitář se podařilo z velké části zachránit.

29. dubna 1996 - V obci Krupka na Českolipsku shořel unikátní barokní kostel. Příčinou požáru této státem chráněné památky byl otevřený oheň při pálení klestí v blízkosti objektu.

17. srpna 1998 - Polovina historického památkově chráněného náměstí ze 17. století v obci Úterý na Plzeňsku lehla popelem. Příčinou obrovského požáru byl asi zazděný trám v komíně jednoho domu. Předběžná výše škod odhadnuta na 20 milionů korun.

23. ledna 1999 - Požár zničil chátrající zámek v Ostravě-Kunčičkách.

13. července 2000 - V zámečku Větruše v Ústí nad Labem oheň zcela zničil střechu věže a horní část zdiva.

3. ledna 2002 - Rozsáhlý požár zničil klasicistní zámeček v Mladějově na Jičínsku. Předběžně vyčíslená škoda činila deset milionů korun. Podle hasičů požár pravděpodobně způsobila závada na komíně. Na zámku již dvakrát hořelo v předchozím roce.

2. dubna 2002 - Shořel dřevěný kostel svaté Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, který byl národní kulturní památkou. Hmotná škoda činila zhruba 20 milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná. Požár způsobila asi závada na elektroinstalaci.

30. ledna 2003 - Rozsáhlý požár zachvátil zámek v Zahrádkách u České Lípy. Objekt ze 16. století sloužil jako hotel a studijní středisko Univerzity Karlovy. Oheň způsobil škodu za zhruba 100 milionů korun. Příčinou byla technická závada nebo nedbalost.

2. srpna 2003 - Kostel a faru v Rumburku na Děčínsku zcela zničil požár. Škody odhadli majitelé na 2,5 milionu korun.

29. srpna 2003 - Při restaurátorských pracích na barokním oltáři v kostele kladrubského kláštera na Tachovsku vypukl požár, který způsobil škodu odhadem asi za dva miliony korun.

28. září a 18. října 2003 - Dva požáry v objektu kláštera augustiniánů v Domažlicích založil dvanáctiletý chlapec. Způsobil více než půlmilionovou škodu.

28. ledna 2005 - Škodu za pět milionů korun způsobil požár na zámku ve Vodici na Táborsku. Požár s největší pravděpodobností způsobila závada na komínu od kotle na tuhá paliva.

15. dubna 2005 - Požár v areálu gotického hradu Pernštejn na Brněnsku zničil sýpku používanou jako depozitář a čtvrtou hradní bránu. Celková škoda byla odhadnuta na necelých 50 milionů korun, z toho škody na budově asi 35,4 milionu korun a na mobiliáři zhruba 14 milionů korun. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot při opravách podlah v sýpce.

25. září 2007 - Požár poničil jednu z provozních budov národního památníku v Mikulčicích na Hodonínsku. Při neštěstí zahynul šestašedesátiletý pracovník ostrahy. V ohni skončily nejen cenné předměty z depozitáře, ale i výsledky přibližně padesátileté vědecké práce. Příčina neštěstí není zatím známa.

Odpolední Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz