Zpravodajství

Kvůli vylitému palmovému oleji se po dálnici jezdí čtyřicítkou

Byť někteří poslanci ODS by chtěli zvýšit rychlostní limit na dálnicích až na 150 kilometrů za hodinu, na dálnici D2 z Brna na Bratislavu musejí řidiči snížit rychlost až na 40 kilometrů. Důvodem je totiž rozlitý palmový olej z převráceného kamionu.

Oproti pátku je ale dálnice již průjezdná v obou pruzích. Kvůli kluzkému povrchu je ale rychlost omezena na 40 kilometrů v hodině. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic. Čištění trvalo celou noc a pokračovalo dnes dopoledne, nejvíce úsilí bylo třeba vynaložit na přiváděcí pruhy od Prahy a Olomouce, které byly uzavřené nejdéle.

Srbský řidič kamionu v pátek dopoledne patrně nezvládl ostrou zatáčku na přivaděči, poté vůz prorazil betonové zábrany a převrátil se. Kamion převážel asi stovku dvousetlitrových barelů s palmovým olejem, přibližně polovina sudů se poškodila. Řidič, jenž vyvázl s lehkým zraněním, tak způsobil jeden z nejvážnějších dopravních problémů v Brně v posledních týdnech.

Ztuhlý olej

Až do večera se tvořily kolony. Policisté omezili dopravu v obou směrech do jednoho pruhu. Kvůli neopatrnosti řidičů se však ve zúženém úseku stalo několik drobnějších nehod, které provoz ještě zpomalily. Policie dokonce doporučovala řidičům, ať se Brnu zcela vyhnou. Ještě v deset hodin večer se nedařilo olej ze silnice odstranit.

Čištění dálnice bylo neobyčejně dlouhé hlavně kvůli vlastnostem palmového oleje. "Při těchto teplotách rychle tuhne, špatně se s tím pracuje," uvedl operační důstojník hasičů.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz