Zpravodajství

Regulované nájmy opět zdraží, důchodci jsou v nesnázích

Regulované nájmy opět zdraží, důchodci jsou v nesnázích
Zdroj: TV Nova

V těchto dnech začínají majitelé domů rozesílat nájemníkům dopisy, ve kterých jim oznamují, o kolik jim od nového roku zdraží nájemné. Týká se to bytů s regulovaným nájemným. Těch je u nás více než 700 tisíc. Nájemné by mělo být deregulováno postupně do roku 2010.

"Vyměním zrekonstruovaný 130 metrů velký byt za menší," tak takových inzerátů je nyní více než dost.

Rubrika větší za menší patří kvůli stále se zvyšujícím nájmům v inzerátech k nejvyhledávanějším. velký byt začíná být pro mnoho lidí přílišný luxus.

Nájem jim leze krkem

Dost bylo nájmu, říkají si lidé při listování inzeráty. V bance si jeden muž vzal hypotéku na vlastní byt. Musel platit sám na sebe.

Podobných případů bude zřejmě přibývat. Většina nájemníků totiž v nejbližší době najde ve svých schránkách podobný dopis, v jehož úvodu se píše - oznámení o jednostranném zvýšení nájmu.

Zvyšovat nájemné o předem danou částku dovoluje majitelům zákon. A majitelé této možnosti v drtivé většině případů rádi využívají.

Nájemné ve vybraných městech se do roku 2010 rapidně zvýší. Na konci deregulace by mělo odpovídat pěti procentům ceny bytu. U bytu za dva miliony bude nájemné zhruba 8300 korun.

Pro lidi, kteří bydlí v obecních domech a budou mít s placením vyšších nájmů problém, připravila většina radnic speciální programy.

Odborníci předpokládají, že s tím, jak budou nájmy růst, bude výměn výrazně přibývat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz