Sluneční paprsky mohou zpomalit stárnutí a chrání organismus před nemocemi. To je výsledek nejnovější studie britských vědců, který byl tento týden publikován.
I přes fakt, že UV paprsky poškozují kůži a vedou k jejímu předčasnému stárnutí, přináší sluneční světlo dlouhý a zdravý život. Těla s vyšší hladinou vitamínu D jsou biologicky mladší - a hlavním zdrojem vitamínu D je slunce.
Tým špičkových britských odborníků z King´s College k výzkumu vybral skupinu 2 160 žen ve věku mezi 18 a 79 lety a zaměřil se na část jejich DNA, přesně řečeno koncové úseky chromozomů zvané telomery.
S vyšším věkem člověka se telomery zkracují. Čím jsou kratší, tím větší je sklon lidských buněk onemocnět. Vědci nyní zjistili, že rychlost zkracování telomerů se mění podle životního stylu jejich nositelů. Ženy, které se účastnily výzkumu a měly v těle vyšší hladinu vitamínu D, měly i delší telomery.
Vedoucí výzkumu doktor Brent Richards upozorňuje, že jde o vůbec první vědecký důkaz pozitivního vlivu vitamínu D na stárnutí organismu a onemocnění, jako jsou srdeční choroby, roztroušená skleróza a rakovina.
Hlavním zdrojem vitamínu je sluneční svit, a to až 90 procent celkového objemu. Lidem se světlou pletí stačí být na slunci třikrát týdně po patnácti minutách. Zdá se, že dodržet tuto hranici není nic těžkého, ale vědci na vzorcích krve 7 000 Britů zjistili, že v zimě má 87 procent z nich hladinu vitamínu D nižší. A to i když je celkem známo, že nedostatek vitamínu D lze řešit i dietně, tedy zařadit do jídelníčku ryby s vyšším obsahem tuku, jako jsou makrely. Pomáhá i nechvalně známý rybí ruk, který se však dnes podává v kapslích, které už chuťovou antipatii nevzbuzují.
"Zní to možná absurdně, ale tytéž sluneční paprsky, které ohrožují lidskou kůži rakovinou, zároveň prodlužují život," konstatuje spoluautor studie, profesor Tim Spector. "Vitamín D však lze konzumovat i tabletách. Doporučená dávka je sice 10 mikrogramů, ale já jsem přesvědčen, že ještě 25 mikrogramů nezpůsobí poškození organismu. Hodně vysoké dávky totiž škodí kostem."
Vědci také upozorňují, že "opalovat se do zásoby" třeba během dovolené nebo o víkendu na horách, problém neřeší, naopak, v tomto případě může dojít k onemocnění kůže. Nejlepší je jednoznačně onen zmíněný pravidelný čtvrthodinový pobyt na přímém slunci je nejlepším řešením. Jak to však v Británii či u nás v Česku při současném počasí docílit, netuší ani odborníci.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz