Zpravodajství

VIDEO: Sníh v Česku, silničáři mají co dělat

VIDEO: Sníh v Česku, silničáři mají co dělat

Po celodenním sněžení čekala řidiče na mnoha místech naší republiky krušná noc. Například v Olomouckém kraji měli velké problémy na hlavním tahu ze Zábřehu na Mohelnici, a to kvůli objížďce, která vede po vedlejší silnici. V Praze chvíli sněžilo, trvalá pokrývka se však neudržela. Na autech a na stromech byla ráno námraza.

Sněhová pokrývka, která o víkendu zahalila většinu území Česka, komplikuje na mnoha místech republiky dopravu. Silničáři se sice většinou shodují na tom, že silnice jsou sjízdné, nabádají však řidiče ke zvýšené opatrnosti při jízdě.

Problémy mají i železničáři. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu může dnes a v úterý zejména na horách připadnout dalších pět až 15 centimetrů sněhu. Protože bude foukat čerstvý a na horách silný vítr, budou se od vyšších poloh nadále tvořit sněhové jazyky a na horách závěje.

Policisté v souvislosti se zimním počasím hlásí zvýšený počet dopravních nehod. Například na Prostějovsku se jich za dnešní dopoledne stalo 12. Meteorologové odhadují, že sněžit bude i ve středu a ve čtvrtek.

Morava se potýká se sněhem, který tam napadl v neděli. Na Vysočině v neděli nasněžilo přes 20 centimetrů sněhu, kvůli kterému zkolabovala železniční doprava. Rozbředlá vrstva sněhu přes noc namrzla.

Vydatně sněžilo také na jižní Moravě, kde se řidiči mohou setkat s problémy na výše položených místech Blanenska a Vyškovska. Většina hlavních tahů je po chemickém ošetření mokrá, na Šumpersku a Jesenicku se v nejvyšších polohách a na větrných úsecích mohou tvořit sněhové jazyky.

Ve Zlínském kraji hustě sněží. Řidiči by si měli dávat pozor především na Kroměřížsku, Zlínsku a ve vyšších polohách na Vsetínsku, kde jsou místy vyjeté koleje.

V Královéhradeckém kraji leží na výše položených silnicích ujetá sněhová vrstva. Větve a stromy polámané tíhou sněhu způsobily v noci v regionu kolem osmi desítek poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí.

Spadané stromy komplikují i provoz na železnici. V Pardubickém kraji se místy mohou tvořit sněhové jazyky a závěje, zejména v regionu Lanškrouna a Žamberka na Orlickockoústecku, Hlinska na Chrudimsku a Poličky na Svitavsku.

Se sněhem bojovali i řidiči autobusů liberecké MHD, kteří se do některých zavátých míst vůbec nedostali. Silničáři v Libereckém kraji varovali motoristy, aby do horských oblastí nevyjížděli bez zimní výbavy. Doporučili jim také, aby dávali pozor na stromy nakloněné nad vozovkami.

Na Královéhradecku mrzne

Několik centimetrů sněhu připadlo v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji, na silnicích I. třídy zůstává po chemickém ošetření vrstva rozbředlého sněhu, ve vyšších polohách kraje leží na silnicích ujetá sněhová vrstva.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Všechny silnice jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné, informovali na svých webových stránkách silničáři. Tíhou sněhu polámané větve a stromy způsobily v noci v regionu kolem osmi desítek poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí.

Teploty se v kraji pohybují kolem bodu mrazu, v některých oblastech jízdu řidičům ztěžují sněhové přeháňky. Například na hlavní silnici I/14 u Rudníku na Trutnovsku, kde dnes ráno sněžilo, havaroval do příkopu kamion.

Policisté motoristům doporučují při jízdě zvýšenou opatrnost, přizpůsobení rychlosti jízdy podmínkám na vozovkách a také zimní výbavu.

Má být oblačno a sněžit

Podle meteorologů by v pondělí mělo být oblačno až zataženo se sněhovými přeháňkami. Teploty vystoupají mírně nad bod mrazu. Meteorologové upozorňují, že ve vyšších polohách se mohou kvůli silnému větru tvořit sněhové jazyky či závěje.

Na Pardubicku jsou sněhové jazyky

Silnice v Pardubickém kraji jsou sjízdné s vyšší opatrností. Ve vyšších polohách leží na vozovkách tři až pět centimetrů nového sněhu. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky a závěje, zejména v regionu Lanškrouna a Žamberka na Orlickoústecku, Hlinska na Chrudimsku a Poličky na Svitavsku.  

Na Liberecku 20 centimetrů sněhu

V Libereckém kraji napadlo do rána dalších 10 a místy až 20 centimetrů nového sněhu. Silnice v kraji jsou proto sjízdné jen se zvýšenou opatrností, i na hlavních tazích leží totiž zbytky rozbředlého sněhu. Do horských oblastí by neměli motoristé vyjíždět bez zimní výbavy, upozorňují silničáři v Libereckém kraji.

Teploty na území kraje se pohybují těsně pod bodem mrazu a vane mírný vítr. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření většinou mokré se zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu.

Podle policistů zatím nejsou hlášeny žádné větší problémy, na některých místech ale dopravu komplikují padající stromy, které nevydržely nápor sněhu. Podle silničářů jich bude zřejmě v průběhu dne s oteplením přibývat. Motoristé by proto měli stromy nakloněné nad komunikací pozorně sledovat.

Vysočina je sjízdná

Všechny silnice na Vysočině jsou podle dispečinku zimní služby cestářů sjízdné, ale se zvýšenou opatrností řidičů. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. Především na silnicích třetích tříd leží namrzlá vrstva sněhu.

Teploty se po ránu pohybují od minus tří do bodu mrazu. Přes den bude polojasno a teplota vzduchu se zvýší k jednomu stupni nad nulou. Nejchladněji bude podle meteorologů na Žďársku, od nuly do minus jednoho stupně Celsia.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz