Zpravodajství

VIDEO: V Brně jsou obrovské tunely. Staví se tam metro?

VIDEO: V Brně jsou obrovské tunely. Staví se tam metro?

Lidé v Brně možná ani netuší, že v třicetimetrové hloubce pod povrchem se už od roku 1973 budují obrovské tunely. Vešlo by se do nich třeba i metro podobné tomu pražskému. Prostory však budou sloužit k úplně jiným účelům.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Na hlášení metra si obyvatelé Brna budou muset ještě nějakou dobu počkat. Tunely pod Brnem se totiž budují zejména na ukládání technických sítí. Metro by se sem ale klidně vejít mohlo.

Na rozdíl od Prahy je do podzemí Brna veřejnosti vstup přísně zakázán. Nepomohla by vám ani platná jízdenka. Na dispečinku vše pečlivě hlídají čtyřiadvacet hodin denně.

Zhruba deset mužů sem ale posledního půl roku chodí den co den. Razí zde totiž zatím poslední část podzemních kolektorů.

Dělníci každý den vybagrují zhruba metr a půl tunelu. Téměř stodvacetimilionová investice už byla pro Brno nezbytná. Pro občany Brna to má ale i další výhody.

Lidé ve většině případů vůbec netuší, že třicet metrů pod nimi se něco děje. Celkově bude nová část kolektoru dlouhá zhruba dvě stě metrů.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz