Zpravodajství

V ČR se chystá test zámků

V ČR se chystá test zámků
Zdroj: TV Nova

Českou republiku čeká ojedinělý test zámků, které se prodávají na trhu. Chce ho provést zámečnický cech poté, co se objevily informace o takzvané SG metodě známé také jako bumping. Ta je rozšířená hlavně mezi zloději, kteří umějí s její pomocí otevřít bez poškození zámek během několika vteřin. Rozsáhlý test by měl podle cechu vnést jasno do toho, které zámky jsou v případě bumpingu bezpečné.

Bumping - zámečníci prý ale raději říkají SG metoda. Jednoduchý způsob, jak bez originálního klíče otevřít zamčené dveře. Zvládne to i dítě.

Metoda funguje u řady zámků, ať už stojí 300 korun nebo jeden a půl tisíce. Řada lidí teď tápe, čím vlastně svoje dveře vybavit. Proto přišel zámečnický cech s tím, že se vložkám podívá na zoubek.

Podobně otestovala před několika lety zámky v Holandsku organizace zámečníků s názvem Tools. Lidé díky nim měli představu, který zámek metodě odolá, a který se dá naopak otevřít i za deset vteřin.

Odborníci říkají, je dobré, když lidé o této metodě vědí. Jak ale dodávají, u zlodějů, kteří musí překonat zamčené dveře, je rozšířenější spíš násilné vniknutí za pomocí páčídla a dalších pomůcek.

Výsledky zkoušek by chtěl zámečnický cech zveřejnit na svých stránkách do několika týdnů. Podobně chce nechat zámky na trhu prověřit i spotřebitelské sdružení Dtest.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz